راز موفقیت شادترین کشور جهان چیست؟

فنلاندی ها چه کار می کنند که همیشه عنوان شادترین کشور جهان را به خود اختصاص می دهند؟

چند سالی است که فنلاند به عنوان شادترین کشور جهان انتخاب می شود. فرانک مارتلا، پژوهشگر روانشانسی و فیلسوف فنلاندی، می گوید که از این موضوع نباید برداشت اشتباه کرد. این دستاورد فنلاندی ها از روی خوش شانسی نیست و برای کسب این عنوان سخت کار می کنند.

مارتلا در مصاحبه‌ای با «سی ان بی سی» گفت: «درست‌تر است که بگوییم فنلاند کشوری است که کمترین افراد ناراضی را در جهان دارد.» او توضیح داد که عنوان شادترین کشور جهان ناشی از سه باور رایج در جامعه فنلاند است که به شادی ملی کمک می کنند:

  • احساسی قوی نسبت به جامعه و با هم مرتبط بودن
  • انجام کارهای خیر برای دیگران
  • یافتن هدفی روشن برای خود

مارتلا توضیح داد که چگونه این سه مفهوم مهم برای پروژه شادی ملی بسیار مهم هستند و چرا باید به دنبال گنجاندن آنها در زندگی روزمره خود باشیم.

حس به اجتماع

مارتلا گفت: «بودن افرادی در کنارتان که به شما اهمیت می دهند و شما به آنها اهمیت می دهید، آدم ها را خوشحال می کند. خوشبختانه، این امر می تواند حتی در شرایط بسیار وخیم مادی درست باشد.»

مطالعات نشان می دهد که این باور درست است. صرف نظر از وضعیت مالی یا مادی، گذارندن زمان با کیفیت با دوستان و خانواده می تواند زندگی را بی نهایت بهتر کند.

و وقتی صحبت از اعمال خوب به میان می‌آید،  مطالعه‌ای در دانشگاه ایالتی اوهایو در سال ۲۰۲۳  نشان داد که اضطراب، افسردگی و استرس را می‌توان با اعمال کوچک محبت آمیز کاهش داد؛ اعمالی به کوچکی گفتن یک کلمه تشویق آمیز مثبت. این کارها به احساس شادی و رضایت منجر می شود.


بخوانید: چرا بزرگ تر که می شویم زمان زود می گذرد؟ چطور جلوی آن را بگیریم؟


مارتلا گفت: «وقتی به کسی کمک می‌کنید، وقتی تأثیر مثبتی بر دیگران دارید، شادی و احساس ارزشمند بودن شما افزایش می‌یابد. در شرایط بحرانی، فرصت‌های کمک به یکدیگر معمولاً زیاد است و این به ایجاد حس همبستگی نیز کمک می‌کند.»

او گفت، در حالی که یافتن هدف شخصی برای بسیاری از ما یک مسئله بسیار مهم است، پاسخ آن ارزشش را دارد که به خاطر جامعه، دنبالش برویم.

او خاطرنشان کرد: «یک احساس هدفمندی پرقدرت، تحمل شرایط بد را هم آسان تر می کند. در واقع، تمرکز بر تغییر آن شرایط یکی از منابع واضح هدف است که می تواند فرد را به حرکت وادارد و به یافتن معنا در موقعیت فعلی کمک کند.»

اهمیت نهادهای دولتی

مارتلا یکی دیگر از عوامل مهمی را که به روحیه بالای فنلاندی ها کمک می کند، این گونه شرح داد: «نهادهای دولتی خوب کار می کنند. مایلم که بگویم که دولت ها نمی توانند مردم را خوشحال کنند، اما می توانند بسیاری از منابع شادی را حذف کنند.»

برای مثال، بسیاری از کشورها تنها می توانند رویای آموزش و درمان با کیفیت و مقرون به صرفه را داشته باشند. در فنلاند، این فقط یک هنجار نیست، بلکه یک توقع است.


بخوانید: چرا نباید با فرزندان خود دوست شویم؟


مارتلا گفت: «نحوه اداره کشور تأثیر زیادی بر شادی شما دارد.»

او گفت که هرج و مرج، یا ناآرامی – چه اجتماعی باشد یا سیاسی و اقتصادی – نهایت ناخوشایندی است.

او هشدار داد که ذهن آگاهی یا حق شناسی یا دیگر مداخلات عمومی، نمی‌تواند نجات بخش روحیه ملی در وضعیت ناآرامی باشد.

۳ کاری که مردم شادترین کشور جهان انجام نمی دهند

یک مادر و دختر فنلاندی در کنار جوی آب در دل جنگل

مارتلا پیش از این هم در مطلبی جداگانه به سه کاری که مردم فنلاند برای حفظ کیفیت زندگی شان انجام نمی دهند پرداخته بود.

نخستین مورد این است که فنلاندی ها خودشان را با دیگران مقیاسه نمی کنند و حتی اگر فردی ثروتمند باشد، تلاش می کند تا بیشتر شبیه دیگران دیده شود و ثروتش را به رخ نمی کشد.

دوم، از فواید طبیعت غافل نیستند. بر اساس یک نظرسنجی که سال ۲۰۲۱ انجام شد، ۸۷ درصد فنلاندی ها گفتند که طبیعت برایشان مهم است، زیرا آرامش ذهن و رهایی از اضطراب را فراهم می کند. کارمندان در فنلاند از چهار هفته تعطیلات تابستانی برخوردارند و از آن برای طبیعت گردی استفاده می کنند.

نکته سوم این است که مردم فنلاند دایره اعتماد عمومی را نمی شکنند. در آزمایش کیف پول گمشده که سال ۲۰۲۲ در ۱۶ شهر مختلف جهان انجام شد، در هلسینکی، پایتخت فنلاند، ۱۱ کیف از ۱۲ کیف پول به صاحبش برگردانده شد. فنلاندی ها به یکدیگر اعتماد دارند و برای صداقت ارزش زیادی قائل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا