یورو ۲۰۲۴: از زشت‌ترین تا زیباترین پیراهن تیم‌های حاضر

از لباس های ساده و بی روح تا طراحی های خلاقانه و مدرن را در پیراهن 24 تیم حاضر در یورو 2024 زیر ذره بین برده ایم.

بسیاری بر این باورند که جام ملت های اروپا ازجام جهانی جذاب تر است، چرا که به جز غیبت برزیل و آرژانتین، کیفیت تیم های حاضر معمولا بالاتر از تیم های حاضر در جام جهانی است. یورو ۲۰۲۴ نیز تا اینجا این ادعا را تایید کرده و شاهد بازی های دلچسبی بوده ایم. البته جذابیت یورو ۲۰۲۴ محدود به کیفیت بازی ها نیست و در این مطلب می خواهیم به یک جنبه متفاوت آن بپردازیم.

بهترین تیم های ملی اروپا در حالی پا به میدان رقابت در آلمان گذاشته اند که لباس های تهیه شده توسط بهترین تولیدکنندگان را هم بر تن دارند. علاوه بر آدیداس، نایک و پوما که نام های آشنای محصولات ورزشی هستند، برندهای جوما، مکرون، و هومل هم نمایندگانی در این جام دارند.

با در نظر گرفتن پیراهن اول و دوم تیم های حاضر در یورو ۲۰۲۴، کیت های آنها را رتبه بندی کرده ایم که به ترتیب از بدترین به بهترین مرتب شده اند.

۲۴. اسلواکی (نایک)

به اسلواکی گفته شده است که یک جفت پیراهن کاملاً ساده که انگار از الگوهای آماده نایک است را استفاده کند و تنها آرم تیم ملی و فدراسیون فوتبال را به آن بچسباند. تنها خلاقیتی که به خرج داده شده اضافه کردن رنگ قرمز به زیربغل و یقه لباس آبی این تیم است.

البته در لباس دوم این تیم همان هم دیگر وجود ندارد و به یک سفید یک دست بسنده شده است.

۲۳. ترکیه (نایک)

یک کیت قابل پیش بینی از ترکیه که طرفدارانش نزدیک به یک قرن است که با طراحی های تقریباً یکسان مواجه اند. تنها تفاوت قابل توجه بین پیراهن خانگی جدید آنها و نسخه ۲۰۲۳ حذف تریم قرمز نازک دور یقه و سرآستین است که موجب شده حتی ساده تر هم شود.

پیراهن دوم این تیم ناامیدکننده تر هم هست. در واقع، در یک شاهکار چشمگیر از فقدان خلاقیت، حتی از لباس اول هم ساده تر است.

۲۲. اوکراین (جوما)

اوکراین در یورو ۲۰۲۴ با همان لباس‌های جوما که در یورو ۲۰۲۰ پوشیده بود، به زمین می‌رود. پیراهن خانگی این تیم به رنگ زرد با تزئینات آبی است و نقشه این کشور هم به طور محو جلوی آن گنجانده شده است.

پیراهن خارج از خانه این تیم هم دقیقاً مشابه لباس اول است با این تفاوت که جای دو رنگ عوض شده است.

۲۱. آلبانی (مکرون)

پیراهن تیم ملی آلبانی چندین سال است که بدون تغییر باقی مانده است و راهیابی به یورو ۲۰۲۴ هم تغییری در آن ایجاد نکرده است. پیراهن اول به رنگ قرمز با تزئینات مشکی است و طرح گرافیگی لوگوی عقاب فدراسیون فوتبال هم روی آن کار شده است.

پیراهن دوم هم تنها شاهد تعویض رنگ قرمز با سفید بوده است.

۲۰. گرجستان (مکرون)

پیراهن خانگی گرجستان در یورو ۲۰۲۴ دارای یک الگوی تکرار شونده از صلیب‌های موجود بر روی پرچم این کشور است که روی زمینه سفید با نواری قرمز پیاده شده است.

پیراهنی که از طرف تولیدی مکرون رسماً به عنوان کیت دوم مشخص شده، همان طرح اول است، با جابه جایی مشکی و سفید. با این حال، گرجستان از پاییز گذشته این لباس را نپوشیده است و اغلب لباس سوم تمام قرمز خود را به تن کرده است.

۱۹. لهستان (نایک)

لهستان از جمله تیم هایی است که به فرمول «یک لباس سفید، یک لباس قرمز» پایبند است، و با توجه به دو رنگ پرچم خود، دو دست لباس ساده و فاقد ویژگی خاص دارد.

البته پیراهن خارج از خانه این تیم دست کم دارای یک طرح گرافیکی «نقطه دیجیتال» است که با معیار لهستانی ها باید آن را خاص و خارج از چارپوب در نظر گرفت.

۱۸. رومانی (جوما)

طراحی ساده ای که رنگ های ملی این کشور را نشان می دهد، هرچند این بار با کمی ذوق بیشتر. پیراهن خانگی زرد دارای یک یقه غیرمعمول موسوم به یقه کوبایی است و سه رنگ اصلی پرچم به صورت نواری در اطراف سرآستین دیده می شود.

پیراهن خارج از خانه همان پالت است که رنگ قرمز جای زرد را گرفته است.

۱۷. صربستان (پوما)

پیراهن اول با زمینه قرمز و تزئینات آبی و سفید است که با طرح موج دار مبهم الهام گرفته از بال های یک عقاب در حال پرواز همراه شده است.

نوارهای بافتنی سرآستین پیراهن دوم هم دارای الگوی منحصربه‌فردی است که از کوه‌های سرخ و صخره‌های ناهموار «داولجا واروس» (شهر شیطان) در جنوب این کشور الهام گرفته شده است.

۱۶. سوئیس (پوما)

دوباره «یک قرمز، یک سفید». با این حال، پیراهن خانگی دارای یک گرافیک شبیه سیم خاردار است که از دوخت دستی روی لباس‌های سنتی سوئیس الهام گرفته شده است تا کمی به آن جان ببخشد.

پیراهن دوم سفید هم همراه با تزئینات آبی تیره، دارای یک گردش آبی کم رنگ و یخی در سراسر لباس است که قرار است خطوط موجود در نقشه های مناطق کوهستانی تر این کشور را تکرار کند.

۱۵. مجارستان (آدیداس)

طراحی کیت خانگی مجارستان در یورو ۲۰۲۴ با اندکی نوسازی از رنگ‌های سنتی مجارها الهام گرفته است. پیراهن قرمز تزئین شده با تریم استاندارد سفید و سبز یکی از نسخه‌های برتر الگوی آدیداس است.

در پیراهن دوم هم همان رنگ ها به کار رفته اند و طبق انتظار تنها جایشان تغییر کرده است.

۱۴. چک (پوما)

چکی‌ها هم در یورو ۲۰۲۴ لباس‌های خانگی قرمز و لباس‌های خارج از خانه سفید را انتخاب کرده‌اند، هرچند در طراحی آنها خلاقیت بیشتری به کار رفته است. پیراهن خانگی قرمز با گرافیکی غول پیکر از یک شیر که از نشان ملی موجود بر روی سینه الهام گرفته شده است.

پیراهن سفید خارج از خانه طراحی ساده تری دارد و در بهترین حالت می توان آن را «تمیز» با جرقه هایی از آبی کم رنگ خواند.

۱۳. دانمارک (هومل)

همان قرمز و سفید تکراری، اما باید گفت که هومل تضمین می‌کند که مشتری شاخص اش با یک جفت کیت باکیفیت و الگوی خاص راهی یورو ۲۰۲۴ شود.

پیراهن دوم یک تفاوت دیگر هم دارند و آن هم به یقه لباس برمی گردد که جذابیت تر از نسخه قرمز رنگ است.

۱۲. اسلوونی (نایک)

اسلوونی پس از آن که کیت های ۲۰۲۲ را از طریق رای گیری عمومی انتخاب کرد، این بار تصمیم گرفته است از عناصر اصلی همان طراحی که بسیار محبوب بودند دوباره استفاده کند. به همین دلیل پانل مرکزی «راه راه» و گرافیکی که «تریگلاو» (بلندترین قله اسلونی) را به تصویر می کشد تابستان امسال هم بازگشته اند.

پیراهن دوم آبی هم اساسا شبیه پیراه اول است، اما طرح های اضافه تری هم روی سینه و آستین ها دارد.

۱۱. اسکاتلند (آدیداس)

مانند قبایل کوهستانی تاریخی، اسکاتلندی ها با لباسی که به شکل تارتان (از پارچه‌های سنتی این کشور) طراحی شده پا به میدان یورو ۲۰۲۴ گذاشته اند. آنها در سال های گذشته هم از طرح تارتان در لباس های خود بهره برده بودند.

متأسفانه، کیت خارج از خانه آنها چندان جذاب نیست. زمینه آبی کمرنگ با تزئینات بنفش که برداشتی آزاد از الگوی تارتان است، اما در مقایسه با پیراهن اول، کمی ضعیف است.

۱۰. کرواسی (نایک)

طرح شطرنجی سفید و قرمز که از پرچم کرواسی الهام گرفته شده، به نماد پیراهن این تیم تبدیل شده است، اما خانه ها به طرز چشمگیری بزرگ تر شده اند. این الگو ناخواسته پیراهن‌های تکه‌کاری را یادآوری می کند که تیم‌های انگلیسی در قرن نوزدهم می‌پوشیدند.

کیت دوم متشکل از یک طرح شطرنجی آبی و سورمه ای است که به صورت مورب نقش بسته اند. نوارها قرمز رنگ به تشخیص بهتر الگو کمک می کند.

۹. اتریش (پوما)

لباس یورو ۲۰۲۴ اتریش بسیار جالب تر از طراحی متوسطی است که معمولاً ارائه می دهند. پیراهن خانگی همان قرمز آشنا است، اما با افزودن یک گرافیک عجیب و غریب که از روستاهای کوچک و زیبای دامنه‌های آلپ الهام گرفته شده، برجسته شده است.

زمینه پیراهن خارج از خانه سفید با لکه‌هایی از تریم مشکی و سبز نعنایی است که با هم ترکیب شده و یک الگوی سراسری الهام گرفته شده از بال‌های دراز عقاب لوگو را شکل می دهند.

۸. پرتغال (نایک)

پرتغال پس از امتحان کردن یک طراحی عجیب و غریب سبز و قرمز در جام جهانی ۲۰۲۳، دوباره به یک الگوی معمولی برای یورو ۲۰۲۴ بازگشته است که رنگ قرمز آن بسیار عمیق تر است و با تزئینات اصلی مشکی و سبز ترکیب شده است.

در کنار طراحی ساده و قوی پیراهن نخست، به نظر می رسد آنها انرژی خلاقانه خود را برای پیراهن دوم ذخیره کردند. طرح چاپی پرآذین و فرسوده از سرامیک های سنتی، به ویژه کاشی های لعاب دار «آزولجو» که قرن ها برای تزئین دیوارهای کلیساها، کاخ ها، خانه ها و رستوران ها استفاده می شد، الهام گرفته شده است.

۷. هلند (نایک)

ظاهر زشت، رنگ و رو رفته و چروکیده کیت سال ۲۰۲۳ دوباره با نارنجی پر جنب و جوش جایگزین شده است. یک جلوه آجدار در پیراهن بافته شده است در حالی که یقه‌ها و سرآستین‌های آبی تیره سادگیشان را حفظ کرده اند.

پیراهن دوم آبی تیره با الگوی مستطیلی رنگارنگ و انتزاعی که از آثار جنبش هنری «د استیل» در اوایل قرن بیستم الهام گرفته شده، تکمیل شده است. با این حال، دیگران ممکن است این طرح را در جاهای دیگر مانند صندلی های مترو و اتوبوس بیشتر دیده باشند.

۶. اسپانیا (آدیداس)

با حذف شدن رنگ آبی از پیراهن تیم ملی اسپانیا، لباس آنها در یورو ۲۰۲۴ یک طرح ساده دو رنگ است که از جزئیات ظریف برای ایجاد تصاویری از گیاهان و جانوران این کشور استفاده می کند. الگوی موج دار در پارچه اشاره به دریاهایی است که خط ساحلی را می پوشانند در حالی که گل ملی – میخک – در پشت گردن گلدوزی شده است.

پیراهن خارج از خانه با شکوفه های مشابه در زمینه زرد روشن و تزئینات آبی اقیانوسی کم رنگ آمیخته شده است. لکه‌های قرمز متضاد هم تنها به تشخیص جزئیات کمک می‌کنند بدون اینکه بیش از حد چشم را تحریک کنند.

۵. انگلستان (نایک)

انگلستان با یک پیراهن خانگی هوشمند که از حداقل تزئینات قرمز و آبی استفاده می کند، همه چیز را زیبا و ساده نگه داشته است.

در عوض، تمام کارهای سنگین در کیت دوم این تیم اعمال شده است. رنگ غالب نیلی، پس‌زمینه‌ای با کلاس برای نمادهای طلایی براق و تزئینات پانل کناری است که از یک الگوی انتزاعی الهام گرفته شده از صلیب سنت جورج تشکیل شده است.

۴. بلژیک (آدیداس)

بلژیک بار دیگر با پیراهن خانگی قرمز تیره فوق‌العاده جایگاه خود را به دست آورده است. در طرح لباس این تیم با یک موتیف لوزی تکراری ظریف که در بعضی از خانه ها شامل تاج سلطنتی روی لوگوی فدراسیون فوتبال هم می شود، هم به گذشته ادای احترام شدده است و هم یک طرح لوکس ارائه شده است.

الهام بخش کیت دوم پیچیده تر هم هست. پیراهن آبی کم رنگ، یقه سفید و شورت برنزه به گونه ای طراحی شده اند که یادآور «تن تن» باشند. تن تن، شخصیت کتاب های کمیک «هرژه»، کاریکاتوریست بلژیکی، و یکی از معروف ترین شخصیت های این کشور است.

۳. ایتالیا (آدیداس)

ایتالیا در مورد پیراهن‌های خانگی خود در وضعیت بدی قرار داشت، بنابراین دیدن اینکه لاجوردی پوشان با لباس‌های شیک مناسبی برای دفاع از عنوان قهرمانی اروپا تجهیز شده‌اند، خوشحال کننده است. تمام عناصر لازم وجود دارند و تریم سه رنگ کار شده روی خط های معروف آدیداس هم بسیار زیبا است.

پیراهن سفید خارج از خانه نیز چشم نواز است و تصمیم برای انتقال از پوما به آدیداس را کاملا توجیه می کند. هر دو کیت عبارت ” L’Italia Chiamo ” (ایتالیا فراخوانده شده است)، که برگرفته از سرود ملی این کشور است را بر روی گردن نقش بسته اند تا غرور ملی بازیکنان را بیش از پیش تحریک کنند.

۲. فرانسه (نایک)

پیراهن اول سرمه ای رنگ فرانسه پس از چند سال به رنگ آبی روشن‌تر برگشته و دارای یقه سه‌رنگ شیک، «بافته‌شده» است. یک نشان خروس بزرگ نیز روی سینه پیراهن جا گرفته است.

این رویکرد در پیراهن دوم سفید هم کشیده است. پیراهن دوم فرانسه دارای یک طرح راه راه است که از آبی این سو به قرمز آن سو تبدیل می شود. شورت کیت دوم هم از این طرح راه راه استفاده می کند. خیلی هم شیک!

 

۱. آلمان (آدیداس)

کم پیش آمده است که آلمان در لباس سفید خود کمتر از یک نخبه دیده شود و اینک به عنوان میزبان یورو ۲۰۲۴ با طراحی هوشمندانه و امروزی خود، تمام رقبا را پشت سر گذاشته‌اند. طبق معمول، رنگ های پرچم سه رنگ آلمان برای جلوه بخشیدن حضور دارند و طرحی از «شعله» را روی آستین ها نقش زده اند.

آلمان اما در لباس دوم به جای پیراهن سبز آشنا، از ترکیبی روشن و پر جنب و جوش بنفش تیره و صورتی استفاده کرده تا طرحی دندانه دار ایجاد کند که از لبه پایینی تا یقه بالا می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا