رابطه جنسی معمول در هفته چند بار است؟

برخی از زوج ها درباره تعداد دفعاتی که رابطه جنسی دارند با هم اختلاف دارند. آیا متر و معیار مشخصی برای آن وجود دارد؟

رابطه جنسی یک موضوع پیچیده و اغلب حساس بین زوج ها است، و لزوما به وضعیت رابطه عاطفی آنها ربطی ندارد. از طرف دیگر، طبق نظر «انجمن بین المللی درمان جنسی»،  تعداد دفعات معمول رابطه جنسی هم برای هر زوجی می تواند متفاوت باشد، چرا که هر رابطه ای شرایط خودش را دارد. در واقع همه چیز به این بستگی دارد که از رابطه عاطفی خود لذت ببرید و راضی باشید. ممکن است این رضایت اصلا بدون نزدیکی حاصل شود و یا می تواند با چند بار سکس در سال، هفته یا حتی روز باشد.

با تمام اینها، اینکه «زوج ها چقدر باید رابطه جنسی داشته باشند؟» یکی از سوالات جنسی رایج مردان و زنان است. برای پاسخ به این سوال سراغ تحقیقات علمی و متخصصان می رویم.

یک زوج چقدر باید رابطه جنسی داشته باشند؟

به گفته کارشناسان، یک بار در هفته یک نرخ پایه معمول است. این آمار تا حدودی به سن بستگی دارد: افراد ۴۰ و ۵۰ ساله معمولاً در نزدیکی این مرز قرار می گیرند، در حالی که افراد ۲۰ تا ۳۰ ساله به طور میانگین به دو بار در هفته می رسند.

با این حال، دکتر پیتر کاناریس، روانشناس بالینی و درمانگر جنسی مستقر در اسمیت تاون، نیویورک، هشدار می دهد که زوج ها نباید به این اعداد به عنوان معیاری برای زندگی جنسی خود اعتماد کنند. او می گوید زوج هایی را در هر دو سر طیف دیده است، از آن هایی که رابطه جنسی کمی دارند یا اصلاً رابطه جنسی ندارند تا زوج هایی که ۱۲ تا ۱۴ بار در هفته سکس دارند.

او به  «یو اس ای تودی» گفت که آنچه مهم تر از این آمارها است این است که از منظر رضایت جنسی به این موضوع نگاه کنند: «اگر زن و شوهر از نظر جنسی راضی هستند، خوب هدف همین است.»

دکتر لیندا دو ویلرز، یک درمانگر جنسی و استاد روانشناسی، با این موضوع موافق است.

او گفت: «رابطه جنسی باید باید به اندازه ای باشد که هم خود و هم شریک زندگیتان احساس خوبی داشته باشید… اگر می توانید بگویید که رضایت بخش بود، پس همان مقداری است که باید رابطه جنسی داشته باشید.»

چه عواملی می تواند در کاهش میل جنسی موثر باشد؟

مواقعی وجود دارد که زوج ها بیشتر یا کمتر از حد معمول سکس دارند. عواملی که می توانند بر تعداد دفعات رابطه جنسی زن و شوهر تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • سلامت کلی فرد: شرایط پزشکی، داروها و سایر درمان ها می توانند بر میل جنسی فرد تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، افراد ممکن است تغییرات هورمونی را در طول قاعدگی، بارداری و یائسگی تجربه کنند. مردان با تستوسترون پایین ممکن است کمتر به رابطه جنسی علاقه مند شوند. داروهای ضد افسردگی هم می توانند میل جنسی افراد را کاهش دهند.
 • سن: با افزایش سن بیشتر احتمال دارد که افراد رابطه جنسی کمتری داشته باشند. این می تواند با سلامت فرد و تغییرات هورمونی هم ارتباط داشته باشد.
 • تغییرات رابطه: هرچه زوج ها برای مدت طولانی تری با هم باشند، ممکن است رابطه شان روزمره تر شود. این مهم است که زوج ها برای بحث در مورد نیازهای جنسی خود، روی باز نشان دهند.
 • رویدادهای زندگی: کار، مسئولیت های خانوادگی و مسئولیت های روزمره ممکن است منجر به خستگی و مشغول شدن افراد شود. ممکن است برنامه ریزی برای تقویت رابطه مفید باشد.
 • شرایط محیطی: نزدیکی اتاق خواب به اتاق بچه ها یا فضای بی روح اتاق ممکن است باعث شود که همسرتان به رابطه جنسی بی میل شود.همچنین بازی و وقت گذرانی با تلفن همراه در رخت خواب می تواند از تعاملات شما بکاهد و تجربه جنسی بدتری را ایجاد کند.

دستان برهنه در هم یک مرد و زن روی یک ملحفه سفید رنگ که گویای رابطه جنسی میان آنها است.

آیا باید برای رابطه جنسی برنامه ریزی کنیم؟

به گفته دو ویلرز، علیرغم این ایده غالب که رابطه جنسی خود به خود پیش می آید و با اشتیاق ناگهانی تغذیه می شود، رابطه جنسی باید برنامه ریزی شود.

او گفت: «اگر افراد فرزند دارند، داشتن رابطه جنسی برنامه ریزی شده واقعا مفید است. اگر رابطه جنسی برنامه ریزی شده ای نداشته باشید، احتمال اینکه رابطه جنسی نداشته باشید بسیار بیشتر می شود.»

علاوه بر این، او خاطرنشان می کند، بیشتر رابطه جنسی به هر حال برنامه ریزی شده است.

اگر یکی از زوجین خواهان سکس بیشتر باشد چه؟

این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که کاناریس در مسیر کاری خود تجربه کرده است. او می گوید این مشکلی است که حتی موفق ترین زوج ها را هم درگیر می کند و می تواند ضربه ای به اعتماد به نفس و غرور طرف مقابل باشد.

بدتر آنکه شریک دیگر ممکن است فکرهای ناخوشایندی کند که ناامنی او را تشدید می کند و احتمالاً مانع از برقراری ارتباط می شود.

او به زوج ها توصیه می کند در صورتی که در رابطه با زندگی جنسی خود احساس نارضایتی می کنند، وارد گفتگوی صمیمانه، صادقانه و شفاف شوند.

او به «یو اس ای تودی» گفت: «طبق تجربه من، می توانید زوج هایی را بیابید که در مورد پرداخت وام مسکن، مراقبت از بچه ها و سایر مسائل ارتباط بسیار خوبی برقرار می کنند، اما ممکن است در مسائل نزدیکی یا جنسی ارتباط بسیار ضعیف داشته باشند یا اصلا نداشته باشند.»

دو ویلرز می گوید نکته کلیدی این است که در مورد آنچه از نظر جنسی می خواهید، گفتگو کنید. او گفت: «این مهم است که یاد بگیریم از نظر جنسی قاطعیت داشته باشیم و دارای عاملیت جنسی باشیم.»

چه راه دیگری برای ارضای شریک زندگی وجود دارد؟

دو ویلرز خاطرنشان می کند که راه های زیادی برای داشتن رابطه جنسی رضایت بخش وجود دارد.

او گفت: «انواع مختلفی از رابطه جنسی وجود دارد که می توانید داشته باشید.»

او می گوید که تماس های جنسی بدون دخول می تواند برای هر دو طرف لذت بخش باشد، به ویژه برای افرادی که در دهه های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ زندگی شان هستند.

یک مرد با بالاتنه برهنه روی تخت دراز کشیده و بالشی را در آغوش گرفته است.

چه زمانی باید به درمانگر مراجعه کرد؟

گفتگو درباره این موضوع می تواند بسیار دشوار باشد. در مواردی که گفتگوی یک به یک غیر سازنده است، جستجوی یک متخصص، مانند یک زوج درمانگر یا یک درمانگر جنسی، ممکن است مفید باشد.

زوج درمانگران در کار با زوج ها در مورد مسائل مربوط به کلیت رابطه میان آنها تخصص دارند، در حالی که درمانگر جنسی آموزش های خاصی برای کمک به افراد در مورد مسائل جنسی آنها دارد.

در جریان سکس تراپی چه می گذرد؟

سکس تراپی یا سکس درمانی معمولاً شامل ملاقات با یک درمانگر جنسی در یک محیط اداری است. افراد می توانند به تنهایی یا با همسر خود در این جلسات شرکت کنند.

درمانگرهای جنسی تکالیفی را برای زوج ها مشخص می کنند، مانند:

 • تجربه تازه: می تواند شامل ایفای نقش، استفاده از اسباب بازی های جنسی یا امتحان کردن پوزیشن های مختلف باشد.
 • تمرکز حسی: می تواند به ایجاد اعتماد کمک کند. زوج ها با لمس غیر جنسی شروع می کنند، سپس به لمس اندام تناسلی می رسند و با دخول به پایان می رسند.
 • آموزش: درمانگران ممکن است منابع یادگیری مانند محتوای وب یا کتاب را پیشنهاد دهند.
 • گفتگو: درمانگر ممکن است از زوجین بخواهد تا در مورد نیازهای جنسی خود گفتگو داشته باشند.

رابطه جنسی منظم چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

فایده رابطه جنسی برای سلامت مردان و زنان در مطالعات مختلف نشان داده شده است. داشتن  فعالیت جنسی منظم به سلامت، حال خوب و کیفیت زندگی کمک می کند. علاوه بر این، افرادی که زندگی جنسی فعالی دارند از مزایای زیر بهره می برند:

 • آمادگی جسمانی بیشتری
 • شادی بیشتر
 • عملکرد شناختی بهتری
 • امید به زندگی بیشتر
 • سیستم ایمنی بهتر
 • ضربان قلب و فشار خون کمتر
 • استرس کمتر
 • کمک به سلامت پروستات در مردان

البته، در حالی که فعالیت جنسی ممکن است سلامتی را بهبود بخشد، این یافته ها ممکن است به این دلیل درست باشد که اغلب افرادی که رابطه جنسی دارند از همان ابتدا سالم تر هستند.

مری آندرس، استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در زمینه ازدواج، به این نکته اشاره می کند که سکس داشتن باعث ترشح اندورفین می شود و احساس صمیمیت بین شما و همسرتان ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا