انواع تیشرت مردانه که هر تیشرت بازی باید بشناسد+ راهنمای استایل

تیشرت مردانه با توجه به ویژگی های مختلفی همچون اندازه، مدل یقه و آستین، و جزئیات طراحی انواع مختلفی پیدا می کند که هر کدام نکات استایل خود را دارند.

سرگذشت تیشرت مردانه از پیدایش تا انواع مختلفی که امروزه پیدا کرده، جالب است. این لباس، از اولین نمونه زیرپوش های یک تکه (union suits) بود که در اواخر سده ۱۸۰۰ در آمریکا پدیدار شد و چندین دگرگونی را تجربه کرد تا به عنوان یکی از مرسوم ترین لباس های مردانه ظاهر شود. سنت ۱۰۰ ساله آن که به عنوان لباس کار آغاز شد تا نقش فعلی آن به عنوان یک نمود عالی تیپ و استایل، آن را به پوششی تبدیل کرده که جای خاصی در کمد لباس و البته قلب هر مردی دارد.

انواع تیشرت بر اساس مدل یقه

تیشرت مردانه را بر اساس معیارهای مختلفی می توان دسته بندی کرد. در ابتدا به محبوب ترین یقه هایی می پردازیم که بدون لطمه زدن به زیبایی تیشرت، حالتی مدرن به آن بخشیده اند.

تیشرت یقه گرد

می توان گفت که رایج ترین تیشرت مردانه، تیشرت یقه گرد است. یقه این تیشرت به خوبی دور گردن قرار می گیرد و برای مردانی که صورت های کشیده و شانه های شیب دار دارند، انتخاب مناسبی است تا شمایلی خوش فرم ایجاد کند. برای داشتن یک ظاهر همیشه مد، هیچ چیز بهتر از تیشرت یقه گرد نیست.

تیشرت یقه هفت

همان طور که از نام آن پیداست، این نوع تیشرت مردانه در قسمت گردن حالت عدد ۷ فارسی یا حرف V انگلیسی دارد. مردانی با صورت های گرد و شانه های پهن می توانند از تیشرت یقه هفت استفاده کنند، چرا که باعث می شود خوش تیپ تر و لاغرتر دیده شوند. تیشرت مردانه یقه هفت را می توان با یک پیراهن دکمه باز ست کرد تا بخش های بازتر یقه آن در روی شانه، پوشیده شود.

تیشرت یقه هنلی

مردی با تیشرت یقه هلنی سفید

تیشرت هنلی یا یقه Y را می توان ترکیبی از تیشرت یقه گرد و تیشرت یقه هفت دانست. یقه گرد این تیشرت مردانه با یک برش چندسانتیمتری تا روی سینه که با استفاده از دکمه بسته می شود، برای سینه های خوش فرم و عضلانی فوق العاده است. افزوده شدن دکمه باعث زیبا و جذاب تر شدن آن می شود و در عین حال یک حالت مردانه تر و خشن تری ایجاد می کند.

تیشرت پولو یا یقه دار

تیشرت پولو به واسطه گلف بازها معروف شد. این مدل یقه دار و دکمه دار، حس رسمی تری نسبت به دیگر تیشرت ها دارد. این تیشرت بیش از همه به مردان لاغراندام می آید.

تیشرت یقه باز یا یقه اسکوپ

یقه اسکوپی یکی از انواع یقه گرد است که در آن گردی یقه تا چند سانتیمتر زیر استخوان ترقوه می آید. البته این مدل به اندازه مدل های دیگر، مردانه در نظر گرفته نمی شود، اما ظرافتی دارد که ظاهر متروسکشوال را تکمیل می کند.

انواع تیشرت مردانه بر اساس مدل آستین

اگرچه در ایران تیشرت معادل لباس آستین کوتاه و متمایز از لباس های آستین حلقه ای یا آستین بلند در نظر گرفته می شود، اما چنین تمایزی را در دنیای مد مشاهده نمی کنیم.

تیشرت آستین رگلان

در طراحی و برش این تیشرت های آستین بلند که در مدل های آستین سه ربع و تمام قد وجود دارند، از لباس های بیسبال الهام گرفته شده است. در این نوع تیشرت، آستین با برشی مورب از زیر بغل جلو تا خط گردن در پشت، به بدنه لباس متصل می شود. این نوع آستین موجب می شود تا حرکت دست راحت تر باشد و به همین دلیل در لباس های ورزشی هم استفاده می شود.

تیشرت بی آستین

تیشرت بدون آستین که به عنوان تاپ نیز شناخته می شود، یقه عریض تری دارد و بند روی شانه هم در اندازه های مختلف، از بسیار نازک تا پوشاندن شانه، وجود دارد. این مدل تیشرت مردانه برای بدن عضلانی عالی است و باعث می شود بالاتنه برجسته تر دیده شود.

تیشرت آستین کلاهی یا آستین کپ

آستین های کلاهی یک پیچ و تاب جذاب و غیرمعمول به آستین های معمولی اضافه می کنند. این آستین تا اندازه کمی روی شانه ها می آید اما بازو را نمی پوشاند تا یک حالت کلاه مانندی شکل بگیرد.

انواع آستین نیم، سه ربع و تمام قد

سنتی ترین و در عین حال جذاب ترین مدل تیشرت برای مردان، تیشرت مردانه نیم آستین است. بهترین راه برای انتخاب اندازه مناسب این است که آستین قسمت میانی بازو را لمس کند و عضلات دوسر بازو را در بر بگیرد. اگر آستین بیشتر ادامه پیدا کند و تا روی ساعد یا مچ بیاید، با آستین سه ربع و تمام قد طرف خواهیم بود.

این نوع آستین ها نیازی به معرفی ندارند چرا که معیار اصلی تیشرت برای مردان با چنین آستینی است. آستین بلند نیز همیشه با پیراهن شناخته می شده، اما اکنون به تیشرت ها نیز راه پیدا کرده علاقه مندان خودش را دارد.

سایز مناسب تیشرت مردانه

انتخاب یک تیشرت نامتناسب، از جمله اشتباهات رایج مردان در لباس پوشیدن است. از طرف دیگر، یک تیشرت خوش فرم، برای ظاهر شما معجزه می کند. تناسب به این معنی است که تیشرت باید به خوبی به تن بنشیند و فضای کافی برای گردش هوا داشته باشد و بتواند فرم بدن بهبود ببخشد.

اگر تیشرت تان گشاد به نظر می رسد و آستین های آن از سرشانه افتاده است یعنی سایز آن بزرگ تر از سایز مناسب شماست. برعکس، اگر تیشرت باعث می شود شکم و بازوهای تان به شکل عجیب و غریبی از تیشرت بیرون بزند، به نظر می رسد که کوچک تر از چیزی است که باید باشد. مردانی که شانه های پهن و کمر باریک دارند، همیشه باید مدل های مخروطی را انتخاب کنند که توجه را به سمت کمر جلب کند و یک شمایل V شکل جذاب ایجاد کند.

استایل تیشرت اسلیم فیت

یک تیشرت اسلیم فیت به خوبی روی تن می نشیند، نه اینکه بی جان روی بدن بیافتد. تیشرت اسلیم فیت را می توان زیرپیراهن پوشید و یا با ژاکت و پلیور مردانه ست کرد.

تیشرت بگی

تیشرت بگی از مد دهه ۹۰ به سال های کنونی بازگشته و در کنار تیشرت اسلیم فیت، جای خودش را در کمد لباس های مردانه شیک و به روز باز کرده است. البته در نظر داشته باشید که مدل تیشرت بگی لزوماً به معنای اندازه بزرگ تر نیست، بلکه به معنای گشادتر بودن و راحت بودن در قسمت آستین است.

تیشرت ماسل فیت یا ماهیچه ای

مردانی که بدنی چهارشانه و عضلانی دارند می توانند بیشترین بهره را از تیشرت های ماسل فیت ببرند. ورزشکاران و عاشقان بدنسازی و زیبایی اندام، با این تیشرت خوش تیپ تر از همیشه به چشم می آیند. این تیشرت را با یک شلوار چینو یا کتان ست کنید و همه چیز تمام است.

انواع دیگر تیشرت مردانه

تیشرت جیب دار

همین! این مدل فقط یک جیب اضافه روی تیشرت دارد که باعث می شود از یکنواختی و سادگی تیشرت کاسته شده و جذاب تر جلوه کند. اگر تیشرت باز حرفه ای هستید، داشتن یک تیشرت جیب دار می تواند به تنوع کمد لباس شما بیافزاید.

تیشرت کلاه دار

تیشرت کلاه دار سبز

تیشرت کلاه دار یا تیشرت هودی، پیچیدگی خاصی به تیپ و استایل مردانه می دهد که به سختی می توان با لباس های دیگر به دست آورد. جذابیت ورزشی این تیشرت، آن را به انتخابی مناسب برای باشگاه یا فوتبال بازی کردن دورهمی و مسافرت تبدیل می کند.

تیشرت لانگ یا بلند

تیشرت های لانگ لاین که در ایران به نام لانگ شناخته می شوند، از برندهای لباس اسکیت محبوبیت پیدا کردند و رفته رفته به استایل خیابانی مدرن راه یافتند. تیشرت لانگ یک تیشرت یقه گرد است که قد آن تا بالای زانو کشیده می شود و پایین ران قرار می گیرد. تیشرت مردانه لانگ را معمولا با شلوار جین بگی، کلاه بیسبال و کفش کتانی می پوشند. پوشیدن تیشرت لانگ انتخاب مناسبی برای یک قرار ملاقات یا محیط حرفه ای نخواهد بود، اما می تواند یک انتخاب راحت برای خانه یا گردش آخر هفته باشد.

تیشرت نقش و نگاردار

پیشینه این مدل تیشرت مردانه را باید در فیلم جادوگر شهر اوز در سال ۱۹۳۹ جستجو کرد. از آن زمان، فرهنگ پاپ تأثیر قابل توجهی بر روی چنین تیشرت هایی داشته است و به نوعی تیشرت را به بوم نقاشی خود تبدیل کرده است. این مدل تیشرت، یک راه جذاب برای نشان دادن روحیات و عقاید افراد است.

تیشرت چاپ دار

از شعارهای پرطرفدار گرفته تا چاپ های سفارشی، بسیاری با چاپ گرفتن روی تیشرت، آن را از سادگی خارج می کنند. تیشرت چاپدار را با شلوار جین و کتانی بپوشید تا ظاهر متعادل تری پیدا کند.

تیشرت مردانه ساده

تیشرت مردانه ساده جزء اصلی کمد لباس های تابستانه مردان است. گذشته از هرچیزی، به یک دلیل خاص این تیشرت ها را کلاسیک می نامند: هیچ چیز برای مردان جذاب تر از این نیست که یک تیشرت سفید متناسب به تن کنند.

ظاهر غیررسمی و راحت تیشرت مدت هاست که نظر مردان را به خود جلب کرده تا از استایل نیمه رسمی تا اسپرت را با آن تجربه کنند. نکته جالب در مورد انواع مختلف تیشرت این است که می توان آن ها را به میلیون ها شکل مختلف تولید کرد و استایل های بی شماری ایجاد کرد و در عین حال، ماهیت خود را به عنوان انتخاب همیشگی مردان حفظ خواهد کرد.

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا