مرگبارترین شکارچیان حیات وحش: شیر و ببر؟ خیر

شیر و ببر اگرچه در قلمرو خود حاکم مطلق اند، اما آنها مرگبارترین شکارچیان دنیای حیوانات نیستند.

شکارچی راس هرم غذایی بودن و قرار گرفتن در بالای زنجیره غذایی سخت است. شکارچیان برای زنده ماندن باید حیوانات دیگر را بکشند و بخورند، اما برای بسیاری از گونه ها، بیشتر تعقیب  و گریزها با شکست به پایان می رسد. ضمن آن که شکارچیان کوچکتر با خطر از دست دادن غذای خود در مقابل جانوران بزرگ تر هم قرار دارند. گرگ، شیر، یوزپلنگ، ببر و سایر گربه های بزرگ، نام آشناترین شکارچیان هستند. با این حال، میزان موفقیت هر گونه در شکار متفاوت است.

«جیمز فیر» روزنامه نگار و پژوهشگر باسابقه حیات وحش که در محبوب ترین برنامه های حیات وحش شبکه بی بی سی حضور داشته است، فهرستی از موفق ترین شکارچیان اوج را تهیه کرده است. شکارچیان اوج حیواناتی هستند که در راس هرم غذایی قرار دارند، به این معنا که خود آنها شکار طبیعی حیوانات دیگر نیستند. نتایج این فهرست حتما شما را شگفت زده می کند.

سگ های وحشی آفریقایی: ۸۵ درصد شکار موفق

سگ های وحشی آفریقایی موفق ترین شکارچیان هستند.
دسته ای از سگ های وحشی آفریقایی در منطقه حفاظت شده مورمی، بوتسوانا. © پل سادرز/گتی

بدن لاغر و گوش های بسیار بزرگ سگ های وحشی آفریقایی گول زننده اند. آنها با نرخ کشتار در تعقیب بیش از ۸۵ درصد، یکی از موفق ترین شکارچیان زمین هستند. البته، این تمام داستان نیست؛ آنها ممکن است نیمی از شکارهای خود را به گوشتخواران دیگر مانند کفتارها و شیرها واگذار کنند.

بزرگترین سگ آفریقا همچنین در طبقه حیوانات در معرض خطر قرار دارد. سگ های وحشی آفریقایی، در واقع نه گرگ هستند و نه سگ، و این بر خلاف نام مرسوم آنها و نام علمی آنها Lycaeon pictus است که به «لیکائون نقاشی شده» ترجمه می شود.

سگ های وحشی آفریقایی نیز مانند گرگ ها و سگ ها به خانواده سگان تعلق دارند. با این حال، گرگ های خاکستری، کایوت ها، سگ ها و شغال ها همگی در رسته سگ ها قرار دارند، اما سگ های وحشی آفریقایی تنها گونه های موجود (منقرض نشده) در سرده لیکائون هستند.

گربه پاسیاه: ۶۰ درصد شکار موفق

یک گربه پا سیاه هنگام شکار در پارک فرامرزی کالاگدی، بوتسوانا
یک گربه پا سیاه هنگام شکار در پارک فرامرزی کالاگدی، بوتسوانا © دیو هامن/گتی

گربه های پاسیاه شکارچیان شبانه فعال و موفقی هستند. مشاهدات یک دانشمند نشان می دهد که آنها هر ۳۰ دقیقه یک بار اقدام به شکار می کنند و ۶۰ درصد مواقع موفق هستند. آنها طعمه های مختلفی، از جوندگان کوچک گرفته تا پرندگان کوچک و حشرات، را شکار می کنند و هر شب ۱۰ تا ۱۴ کشتار انجام می دهند.

بخوانید: ۵ ساعت مچی مردانه شگفت انگیز در سال ۲۰۲۳

یوزپلنگ: ۵۸ درصد شکار موفق

یوزپلنگ در تعقیب غزال تامسون.
یوزپلنگ در تعقیب غزال تامسون. © جیمز وارویک/گتی

مطالعه ای که سال ۲۰۱۲ در سرنگتی تانزانیا انجام شد، ۱۹۲ مورد تعقیب و گریز یوزپلنگ ها را بررسی کرد که از این تعداد ۱۱۴ مورد به کشتن شکار ختم شد. یوزپلنگ ها شکارشان را به مکان های خلوت و در سایه منتقل می کنند تا شکارچیان بزرگ تر آن را ندزدند. با وجود این، تحقیقات نشان می دهد که آنها در ۱۰ درصد از مواقع شکارشان را از دست می دهند.

پلنگ: ۳۸ درصد شکار موفق

یک پلنگ در پارک ملی چوبه در بوتسوانا به دورین نگاه می کند.
پلنگ، پارک ملی چوبه، بوتسوانا. © Art Wolfe/Mint Images/Getty

مطالعات انجام شده بر روی پلنگ ها نرخ موفقیت متفاوتی را نشان داده است که از ۳۸ درصد در شمال شرقی نامیبیا تا ۱۴ درصد در کالاهاری متغیر است. دیده شده است که میزان کشتار یک ماده با توله هایش ۲۸ درصد است، در حالی که یک نرِ تنها فقط ۱۴ درصد شانس موفقیت دارد.

بخوانید:  ماجرای عجیب ترین مسابقه فوتبال تاریخ: گرنادا و باربادوس

گربه شهری- ۳۲ درصد شکار موفق

گربه اهلی در حال بازی با طعمه
گربه شهری در حال بازی با طعمه © Laurent Geslin/Nature Picture Library/Getty

مطالعه ای که در شمال استرالیا بر روی گربه های رمیده (گربه های اهلی بازگشته به طبیعت) انجام شد، نشان داد که آنها در ۳۲ مورد از ۱۰۱ تلاش برای شکار موفق بودند. این نرخ کشتار هنگامی که آنها در حال شکار در زیستگاه باز بودند به ۷۰ درصد افزایش یافت. البته گربه ها تنها ۲۸ درصد از شکارهای خود را خوردند.

گربه های رمیده سالانه میلیون ها پرنده و حیوان کوچک را می کشند و مشخص شده است که عامل ایجاد آسیب های زیست محیطی قابل توجهی هستند.

شیر: ۲۵ درصد شکار موفق

یک شیر نر در بیشه غرش می کند.
شیر نر غران. © Mark Chilton/EyeEm/Getty

شیرها شکارچیان نامداری هستند، اما میزان موفقیت آنها به شدت به تعداد شیرهای درگیر در شکار بستگی دارد. یک شیر تنها که در روشنایی روز شکار می کند ۱۷ تا ۱۹ درصد موفقیت دارد، اما این میزان برای شیرهایی که به صورت گروهی شکار می کنند تا ۳۰ درصد افزایش می یابد. از ۱۳۰۰ شکار مشاهده شده در سرنگتی تانزانیا، تقریباً نیمی از آنها فقط توسط یک شیر، ۲۰ درصد شکارها توسط دو شیر و مابقی توسط گروهی از شیرها که معمولا بین سه تا هشت راس بودند، انجام شد.

بخوانید: زمین ۲۵۰ میلیون سال بعد چه شکلی خواهد بود؟ +فیلم

گرگ: ۱۴ درصد شکار موفق

جست و خیز گرگ شمالی در میان برف
جست و خیز گرگ شمالی در میان برف © میشل لالانست/گتی

در ۱۴ مطالعه جداگانه که در مورد گرگ ها انجام شده، میانگین نرخ کشتار برای این گونه ۱۴ درصد بود، اما اختلاف زیادی بین آنها وجود دارد. گرگ ها در شکار موس (گوزن های بزرگ آمریکای شمالی) تنها در ۶ درصد موارد موفق بودند، در حالی که گرگ هایی که در مینه سوتا گوزن های دم سفید را تعقیب می کردند، در حدود ۲۰ درصد موارد موفق بودند.

خرس قطبی: ۱۰ درصد شکار موفق

خرس قطبی در حال قدم زدن در میان برف ها
خرس قطبی. © Rebecca R Jackrel/Getty

خرس های قطبی عمدتاً فوک ها را با تعقیب روی یخ یا کمین کردن در لانه های برفی آنها یا زمانی که برای سوراخ های تنفسی خود بالا می آیند شکار می کنند. تحقیقات نشان داده است که در هر دو حالت تعقیب و کمین، شانس موفقیت آنها ۱۰ درصد است.

در اسوالبارد نروژ دیده شده است که خرس های قطبی گوزن های شمالی و نهنگ های بلوگا را که برای نفس کشیدن باید از سوراخ کوچکی در یخ بیرون بیایند، شکار می کنند.

بخوانید: انسان در نهایت چقدر می تواند عمر کند؟

ببر: ۵ درصد شکار موفق

یک تصویر نزدیک از نگاه خیره ببر به دوربین
یک تصویر نزدیک از نگاه خیره ببر به دوربین © Freder/Getty

جورج شالر، زیست شناس آمریکایی، بر اساس مشاهدات انجام شده در پارک ملی کانها در هند، برآورد کرد که ببرها تنها در ۵ درصد مواقع در شکار موفق بوده اند، در حالی که والمیک تاپار، متخصص حفاظت از ببرها، ۱۰ درصد را تخمین می زند. اما مطالعات بر روی ببرهای آمور در خاور دور روسیه، بازسازی وقایع شکار از رد پاها در برف، نرخ کشتار را در هنگام شکار گوزن سرخ ۳۸ درصد و در شکار گراز وحشی ۵۴ درصد نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا