انواع مدل موی کوتاه مردانه و راهنمای انتخاب +تصاویر

برای آن که بتوانید در میان انواع مدل موی کوتاه مردانه بهترین مدل را انتخاب کنید، این اطلاعات را لازم خواهید داشت.

«کوتاه کنید، دور سر و پشت سر را هم مرتب کنید.» این جواب بسیاری از مردان در پاسخ به «چه کار کنیم؟» آرایشگر است. اصلا انگار از ابتدای آفرینش، این تنظیمات پیش فرض مدل موی کوتاه مردانه بوده است. «کوتاه کنید» به اندازه کافی ساده و خلاصه به نظر می رسد، اما در واقع یک اصطلاح کلی برای مدل موهای مختلف است که هر کدام قواعد خاص خود را دارند.

البته انتخاب مدل موی کوتاه مردانه آسان نیست. شکل صورت، سبک لباس پوشیدن، سن و سال و موارد دیگری وجود دارند که در انتخاب مدل مناسب تاثیر گذارند. به همین دلیل تمام اطلاعات و نمونه های مورد نیاز را اینجا جمع کرده ایم تا بهترین تصمیم را بگیرید.

اصطلاحات کلیدی مدل موی کوتاه مردانه

شاید شما هم در شبکه های اجتماعی، به ویژه اینستاگرام، با ویدیوهای که آرایشگران منتشر می کنند، برخورد داشته اید. آنها معمولا از نام های عجیب و غریب و ناآشنایی برای اشاره به مدل های مو و کاری که روی آن انجام می دهند استفاده می کنند. بنابراین، قبل از اینکه وارد مدل های مختلف بشویم، خوب است که با اصطلاحات مربوط به مدل موی کوتاه مردانه آشنا شویم. این آشنایی به شما کمک می کند که جستجوی دقیق تری در اینترنت داشته باشید، بهتر تصمیم بگیرید، و راحت تر به آرایشگرتان توضیح بدهید که چه چیزی می خواهید.

فید Fade

فِید به معنای محو، یک تکنیک آرایشگری با استفاده از ماشین اصلاح است که به موجب آن مو از اندازه بسیار کوتاه – گاهی در حد رسیدن به پوست سر یا «اسکین فید»- شروع می شود تا به اندازه کمی بلندتر برسد. این شکل کوتاهی معمولاً در پشت و کناره های سر و به عنوان روشی برای ترکیب یکنواخت طول موهای مختلف استفاده می شود.

تیپر Taper

تیپر یا مخروطی، حالتی شبیه به فید اما در اندازه بلندتر است. تیپر معمولاً به ترکیبی از ماشین اصلاح و قیچی نیاز دارد تا پشت و کناره ها را با موهای بلندتر روی سر ترکیب کند.

تیپر فید Taper Fade

سرنخ مدل در نام آن نهفته است. مخروطی محو ترکیبی از تکنیک های فوق است که به موها اجازه می دهد از طول بسیار کوتاه تا بلندی قابل توجه در روی سر درجه بندی شوند. اغلب با مدل موی کوتاه متمایل به متوسط، مانند مدل موی پمپادور یا مدل آیوی لیگ ترکیب می شود.

شیپ آپ Shape Up

آیا تا کنون به موی افرادی که به طور عجیبی صاف و کاملاً دقیق در اطراف خط رویش کوتاه شده است، دقت کرده اید؟ به این حالت شیپ آپ یا شکل دادن گفته می شود و شامل کوتاه کردن مو در امتداد خط موی طبیعی است که موهای سرگردان را از بین می برد تا یک خط صاف ایجاد شود.

آندرکات Undercut

همان طور که از نام آن پیداست، آندرکات به طور سنتی به مدلی گفته می شود که در آن موهای کوتاه و اغلب وِز پشت و کناره های سر، زیر موی بلندتری که از بالای سر به پایین می ریزد، قرار می گیرند. با این حال، امروزه این اصطلاح معمولاً برای اشاره به هر سبکی استفاده می شود که در آن دور موها بسیار کوتاه تر از روی موها باشد.

دیسکانکت Disconnect

مدل موی دیسکانکت یا «جدا از هم»، به داشتن دو طول موی مختلف اشاره دارد که به هیچ وجه ترکیب یا درجه بندی نشده اند. به عنوان مثال، ممکن است بشنوید که کسی در مورد «آندرکات دیسکانکت» صحبت می کند . منظور او مدلی با با پشت و کناره های بسیار کوتاه و موهای بلندتر در روی سر است، بدون اینکه از تکنیک تیپر یا فید برای اتصال این دو بخش مجزا استفاده شده باشد.

انتخاب مدل موی کوتاه مردانه با توجه به شکل صورت

طبیعتاً اولین چیزی که باید در مورد مدل موی کوتاه جدید در نظر گرفت این است که آیا آن را دوست دارید یا نه. مورد دوم این است که آیا قرار است فرم صورت شما را تکمیل کند یا نه.

خبر خوب این که انواع مدل موی کوتاه مردانه وجود دارد و دستتان برای انتخاب باز است. روشن است که موی کوتاه ارتفاع زیادی به سر اضافه نمی کند، پس اگر صورت کشیده ای دارید مناسب شما است. چنین افرادی بهتر است از مدل هایی مثل کوییف یا پمپادور دوری کنند، چرا که آن تکه اضافی روی سر می تواند چهره را کشیده تر نشان دهد.

برعکس، اگر شکل صورت تان گرد است، مدل های کوتاه که کمی هم ارتفاع داشته باشند، می توانند وضعیت را متعادل کنند. پمپادور را با کناره های کوتاه امتحان کنید. از مدل موی بازکات هم دوری کنید مگر اینکه بخواهید شبیه توپ تنیس شوید.

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید و صورتی بیضی شکل دارید، هیچ ممنوعیتی ندارید و می توانید مدل های مختلف را امتحان کنید.

روندهای اصلی مدل موی کوتاه مردانه

یکی از نکات اصلی برای داشتن تیپ مردانه جذاب، آگاهی از روندهای مد و استایل سال است. این تنها درباره مدل لباس و اکسسوری ها صدق نمی کند، بلکه سبک موها نیز تاثیر زیادی در نحوه دیده شدن یک مرد و معرفی شخصیت او دارد.

از ته بزن

خبر خوب برای کسانی که می خواهند صبح ها ۱۰ دقیقه بیشتر در رختخواب بمانند. مدلی که کمترین نیاز به نگهداری و رسیدگی را دارد، مثل چند سال گذشته حسابی مد است. راستش، این مدل اصلا نمی تواند از مد بیافتد.

این مدل برای کسانی که موهای کم پشتی دارند عالی است. کوتاه کردن موها باعث می شود ضخیم تر به نظر برسند.

دور سفید

وقتی صحبت از ظاهر مردانه رایج در دهه ۲۰۱۰ می شود، پیکی بلاندرز یک نمونه تمام عیار است. کلاه مردانه فلت او را کنار می گذاریم، اما مدل مویش همچنان جذاب است.

کراپ فرانسوی و ترکیب آندرکات دیسکانکت، به عنوان مدل موی دهه جاری به یاد سپرده خواهند شد. در نتیجه محبوبیت آن، این مدل به یکی از پرتکرارترین جستجوهای مدل موی کوتاه مردانه در گوگل و همچنین به یکی از پرتقاضاترین مدل ها در آرایشگاه ها تبدیل شده است.

موی ژولیده

وقتی صحبت از مو می شود، بافت (با بافتن مو اشتباه نشود) به اندازه مدل مو مهم است، به خصوص در مورد موهای کوتاهتر. مدتی است که سبک های ژولیده تر، چه روی فرش قرمز جشنواره ها و چه در خیابان های شهرهای بزرگ، بیشتر دیده می شوند. جدا از اصلاح خوب که در وهله اول قرار دارد، دو تا از بهترین چیزهایی که کمک می کنند ظاهری زیبا داشته باشید، خاک رس مات و اسپری نمک دریایی هستند. از دومی هنگام سشوار کشیدن و از اولی را برای حالت دادن استفاده کنید.

بچه مثبت

کرو کات، آیوی لیگ، و های اند تایت مدل هایی مورد تایید مادران هستند. گاسلینگ، رینولدز و برخی دیگر از شیک ترین مردان هالیوود مدعی چنین مدلی هستند و جایگاه آن را به عنوان یک پدیده تثبیت کرده اند.

اگر از آن دسته افرادی هستید که نمی توانید با آندرکات دیسکانکت یا بازکات به اداره بروید، انتخاب یک مدل موی مرتب و کلاسیک راه خوبی است که بدون جلب توجه رئیستان، اعتبار استایل مردانه خود را حفظ کنید.

بهترین مدل موی کوتاه مردانه

کرو کات Crew Cut

اگر تا کنون از آرایشگر خود خواسته اید که دور و پشت سرتان را کوتاه کند، به احتمال زیاد این همان مدلی است که تحویل گرفته اید. مدل کرو یک مدل موی کلاسیک و جاودانه است. این مدل اصلاحی نزدیک به خط مو و تیپر در پشت و کناره های سر دارد و موهای روی سر کمی بلندتر است که اغلب به سمت جلو و به شکل یک کوییف جمع و جور حالت داده می شود.

آیوی لیگ Ivy League

پمپادورهای حجیم و خط ریش بلند را ول کنید. ایوی لیگ یا دانشگاهی، مدل مویی است که جوهر دهه ۱۹۵۰ را در خود دارد. آیوی لیگ به مجموعه از ۸ دانشگاه برتر آمریکا اشاره دارد و به همین دلیل، این سبک کلاسیک به نام های مدل هاروارد یا پرینستون نیز شناخته می شود. مدل موی آیوی لیگ تنها یک نسخه بالغانه از مدل کرو با کناره های منظم است. این مدل مویی است که رایان گاسلینگ، بازیگر هالیوود، طی یک دهه گذشته استفاده کرده است.

باز کات Buzz Cut

نگهداری موی کوتاه خیلی هم ساده تر و راحت تر از کوتاه کردن مو نیست. این سبک بی آلایش نام انگلیسی خود را از صدای ماشین اصلاح گرفته است و می تواند از شماره یک تا شش ماشین اصلاح را در بر بگیرد. می توانید یک طول موی یکنواخت را در سراسر سر حفظ کنید یا اینکه کناره ها و پشت سر را فید کنید. البته قبل از رواج پیدا کردن نام های انگلیسی، از کچل کردن یا تراشیدن برای اشاره به این مدل استفاده می کردند.

های اند تایت High & Tight

بسیاری از انواع مدل موی کوتاه مردانه ریشه در ارتش دارند و «های اند تایت» نیز از این قاعده مستثنی نیست. این مدل با پشت و کناره های نزدیک به پوست و وصله ای کمی بلندتر در روی سر، یک مدل جاودانه و مردانه است. شاید نزدیک ترین مدل به مدل آلمانی دهه شصت و هفتاد خودمان باشد.

تکسچرد کراپ Textured Crop

مدل ژولیده یکی از محبوب ترین مدل موها در دهه گذشته بوده است. در این مدل، موی روی سر ژولیده و درهم است و در عین حال، در پشت و کناره ها تمیز و نسبتا مرتب است. این سبک که با موم یا خاک رس بافت دار استایل می گیرد، معمولاً به جلوی سر شانه می شود و موهای جلو هم کمی کوتاه می شود. برای ایرانی ها احتمالا آشناترین نمونه، مدل موی بهروز وثوقی در فیلم گوزن ها باشد.

پمپادور Pompadour

در بین انواع مدل موی کوتاه مردانه، پمپادور در طیفی قرار می گیرد که موها کمی بلندترند. برخلاف دیگر سبک های ذکر شده، این مد دهه ۱۹۵۰ به طول مناسبی در بالای سر نیاز دارد. موهای بلندتر به سمت بالا و پشت شانه می شوند و با پماد در جای خود ثابت می شوند تا ارتفاع و درخشندگی ایجاد کنند. پمپادور را می توان با یک تیپر یا فید در پشت و کناره ها همراه کرد، یا اگر مو بلندتر بود، می توان آن را از پشت گوش تا نقطه ای در پشت سر برگرداند.

کوییف Quiff

کوییف به عنوان برادر کوچک تر پمپادور، از همان اصل ایجاد ارتفاع در جلو پیروی می کند اما نمای کمتری دارد. موهای پشت و کناره ها کوتاه ترند و موی بلندتر روی سر با استفاده از حالت دهنده و یک شانه به سمت جلو آمده و جلوترین قسمت آن به سمت بالا و کنار حالت داده می شود.

اسلیک بک Slick Back

در این مدل، موها به عقب شانه می شوند و با مقداری پماد یا ژل در جای خود حالت می گیرند. آن را به عنوان یک پمپادور بدون قر و فر در نظر بگیرید که باعث می شود لزوم رسیدگی به آن بسیار کمتر شود. کناره ها را بلند نگه دارید و به پشت شانه کنید یا برای آنکه مدرن تر شود، آن را با آندرکات همراه کنید. بسته به استایلی که به آن می دهید، می تواند به افراد پشت پرده در حلقه های قدرت و ثروت شبیه شود (مانند مایکل داگلاس در وال استریت) یا نشانه ای از چیزی سخت تر و سرکش تر باشد (مانند برد پیت در فیلم خشم).

رسیدگی و نگهداری مو

مدل موی کوتاه مردانه در مقایسه با مدل های بلندتر، نسبتاً بدون دردسر است. با این حال، چند ترفند و ابزار وجود دارد که لازم است در نظر داشته باشید.

محصولات حالت دهنده مانند خمیر، پماد ، موم و خاک رس جزو ضروریات هستند و بر اساس ظاهری که می خواهید به دست آورید انتخاب می شوند. پمادها و ژل ها ظاهری مرطوب و براق دارند، در حالی که خاک رس، خمیر و موم برای شکل دادن به بافت بهترند. پماد و ژل برای مدل های پمپادور، کوییف و کسانی که موها را به سمت عقب سر شانه می کنند مناسب است، و موم یا خاک رس برای اضافه کردن یک روکش مات به مو مفید است.

همچنین اگر خیلی روی موهایتان وسواس دارید، سرمایه گذاری روی مجموعه ای از قیچی ها ارزش اش را دارد. البته قرار نیست که خودتان کار اصلاح را انجام دهید. با این حال، داشتن یک مجموعه قیچی، انجام کارهای کوچک مثل نوک گیری یا مرتب کردن سریع کناره ها را آسان می کند. علاوه بر آن، اگر از مدل بازکات استفاده می کنید، دلیلی وجود ندارد که خودتان کار را دست نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا