دیابت مردان: علائم و نشانه ها

بسیاری از علائم دیابت در مردان و زنان مشترک است. با این حال، برخی از علائم، مانند اختلال نعوظ ، منحصر به مردان است.

دیابت وضعیتی است که به دلیل مشکلاتی در نحوه تولید یا واکنش بدن به هورمون انسولین باعث عدم تعادل در قند خون می شود. دو نوع اصلی دیابت وجود دارد: نوع ۱ و نوع ۲.

در دیابت نوع ۱ ، لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی کند و علائم ممکن است در عرض چند هفته ایجاد شود. در دیابت نوع ۲ ، بدن پاسخ معمول را به انسولین نمی دهد و ظهور علائم آن ممکن است به تدریج ایجاد شود.

بسیاری از علائم دیابت در مردان و زنان مشترک است. با این حال، برخی از علائم، مانند اختلال نعوظ ، منحصر به مردان است. دانستن علائم دیابت در مردان می تواند به شما یا عزیزانتان کمک کند تا زودتر برای درمان اقدام کنید و مراقبت های پزشکی لازم را دریافت کنید.

علائم اولیه دیابت مردان

علائم اولیه دیابت ممکن است در عرض چند هفته یا چند ماه پس از تشخیص دیابت نوع ۱ رخ دهد. علائم دیابت نوع ۱ می تواند شدید باشد. از سوی دیگر، علائم دیابت نوع ۲ می تواند خفیف تر باشد. همچنین ممکن است بروز علائم بیشتر طول بکشد. به همین دلیل، ممکن است علائم دیابت نوع ۲ مورد توجه یا بررسی قرار نگیرد.

شناخت علائم هشدار دهنده اولیه دیابت مهم است تا به این ترتیب بتوانید درمان لازم را دریافت کنید. علائم اولیه دیابت در مردان، که برای تمام افراد مبتلا به دیابت مشابه است، عبارتند از:

 • تکرر ادرار: به این وضعیت پلی اوری می گویند. افزایش ادرار در شب به عنوان پلی اوری شبانه شناخته می شود. مردان ممکن است مشکل پروستات را عامل تکرر ادرار بدانند، اما قند خون بالای دیابتی نیز می تواند عامل آن باشد. کلیه‌ها نمی‌توانند تمام قند را بازجذب کنند، بنابراین قند وارد ادرار می شود و همین امر آب بیشتری را به داخل ادرار می‌کشد و مجبور می شوید بیشتر ادرار کنید.
 • تشنگی: همچنین به نام پلی دیپسی شناخته می شود. تشنگی شدید به دلیل از دست دادن مایعات در ادرار است.
 • گرسنگی: به عنوان پلی فاژی هم شناخته می شود. گرسنگی شدید، حتی با وجود اینکه غذا خورده اید، به خاطر ناتوانی بدن در استفاده از قند خون برای تولید انرژی رخ می دهد.
 • خستگی: خستگی شدید به ناتوانی بدن در استفاده و ذخیره مناسب قند و همچنین کم آبی مربوط است.
 • کاهش وزن ناخواسته : افراد مبتلا به دیابت ممکن است بدون هیچ تلاش خاصی با کاهش وزن مواجه شوند. کاهش وزن تا حدی با کاهش مایعات در ادرار مرتبط است. همچنین به ناتوانی بدن در ذخیره گلوکز (قند) که باعث تجزیه عضلات و چربی می شود نیز ارتباط دارد.
 • تغییرات بینایی: تاری دید ممکن است زمانی رخ دهد که سطح قند خون بالا باشد.
 • تغییرات پوستی: خشکی پوست، لکه‌های تیره در زیر بغل یا پشت گردن، یا زخم‌ها و کبودی‌های پوستی که بهبودی آنها بیشتر از حد معمول طول می‌کشد، همگی از علائم بالقوه دیابت هستند.
 • عفونت های مکرر: از آنجایی که دیابت بر دستگاه ایمنی بدن تأثیر می گذارد، ممکن است متوجه افزایش عفونت های پوست، مثانه یا دستگاه تنفسی شوید.

چندین علامت اولیه می توانند با سطح قند خون در نوسان باشند و در مواقعی که قند خون بالاتر می رود بیشتر قابل توجه می شوند.

علائم پیشرونده دیابت مردان

با پیشرفت دیابت، علائم اولیه ممکن است بدتر شود یا بیشتر به چشم بیاید. همچنین ممکن است پس از ماه ها یا سال ها ابتلا به دیابت، علائم جدیدی ایجاد شود. در این مرحله از پیشرفت است که علائم دیابت مخصوص مردان ممکن است ایجاد شود.

علائم پیشرونده دیابت در مردان شامل موارد زیر است:

 • اختلال نعوظ: ناتوانی در داشتن یا حفظ نعوظ در مردان مبتلا به دیابت ۳.۵ برابر بیشتر از مردان بدون دیابت است. اختلال عملکرد اعصاب و عروق خونی که به خاطر دیابت طولانی مدت ایجاد می شود در ایجاد اختلال نعوظ نقش دارد.
 • تستوسترون پایین: این اتفاق زمانی می افتد که بیضه ها به اندازه کافی هورمون جنسی تستوسترون تولید نمی کنند. مردان مبتلا به دیابت دو برابر بیشتر از مردان بدون دیابت در معرض تستوسترون پایین قرار دارند. تستوسترون پایین می تواند به  اختلال نعوظ کمک کند. همچنین می تواند باعث کاهش انرژی، کاهش میل جنسی و خلق و خوی افسرده شود.
 • مشکلات باروری: تستوسترون پایین می تواند به کاهش تعداد اسپرم منجر شود که بارداری را دشوارتر می کند.
 • از دست دادن توده عضلانی: شاید متوجه کاهش اندازه و قدرت عضلانی شوید. دلیل این امر می تواند این باشد که بدن شما نمی تواند به درستی از قند برای انرژی استفاده کند، بنابراین در عوض ماهیچه ها را برای تولید انرژی تجزیه می کند. کاهش توده عضلانی همچنین می تواند به دلیل تستوسترون پایین باشد.

علائم بلندمدت دیابت مردان

پس از چندین سال ابتلا به دیابت – به خصوص اگر دیابت شما تشخیص داده نشده باشد یا قند خون شما به درستی کنترل نشده باشد – ممکن است علائم شدیدتری را تجربه کنید. یک علامت وجود دارد که می تواند مردان را به شکلی ویژه تحت تاثیر قرار دهد. غیر از آن، تمام علائم ممکن است برای هر مرد و زنی رخ دهد.

علائم مرحله آخر دیابت که ممکن است برای مردان رخ دهد عبارتند از:

 • انحنای آلت تناسلی: وضعیتی که به عنوان بیماری پیرونی شناخته می شود می تواند به انحنای دردناک یا خم شدن آلت تناسلی در حین نعوظ منجر شود. این مسئله می تواند رابطه جنسی را غیرممکن کند. دلیل ایجاد این انحنا این است که بافت زخمی که در زیر پوست آلت تناسلی ایجاد می‌شود، در طول نعوظ، بافت اطراف را می‌کشد. بیماری پیرونی با دیابت کنترل نشده مرتبط است. مردان دیابتی مبتلا به اختلال نعوظ در مقایسه با افراد بدون دیابت، ۴ تا ۵ برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پیرونی قرار دارند.
 • نابینایی: در مرحله آخر رتینوپاتی دیابتی، ممکن است فرد بینایی خود را از دست بدهد.
 • مرحله نهایی بیماری کلیه: این زمانی است که کلیه ها از بین می روند یا دیگر کار نمی کنند و نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه دارید. مرحله نهایی بیماری کلیوی می‌تواند به دلیل سال‌ها کنترل ضعیف قند خون اتفاق بیفتد و به‌ویژه اگر فشار خون بالا داشته باشید، محتمل است.
 • تهوع و استفراغ: ممکن است این علائم ناخوشایند را به دلیل گاستروپارزی یا فلج معده داشته باشید، وضعیتی که از تخلیه مناسب معده جلوگیری می کند. دیابت شایع ترین علت این مشکل است. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که آسیب عصبی مرتبط با دیابت در معده، سرعت تخلیه محتویات غذایی معده را کاهش می دهد. تاخیر در تخلیه نیز می تواند باعث سوزش سر دل و کاهش اشتها شود.
 • قانقاریا: مرگ بافت به دلیل عفونت یا عدم جریان خون است. در دیابت، قانقاریا ممکن است به طور ویژه در نواحی تحت تأثیر نوروپاتی مانند پاها ایجاد شود. ممکن است برای درمان قطع عضو لازم باشد.

علائم عوارض شدید

دیابت می تواند عوارض شدیدی از جمله سطوح خطرناک قند خون بالا و مشکلات قلبی عروقی ایجاد کند. این عوارض که زندگی فرد را تهدید می کنند، به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارند، بنابراین دانستن علائم هشداردهنده بسیار مهم است.

علائم افزایش خطرناک قند خون

کتواسیدوز دیابتی (DKA) و سندرم هیپرگلیسمی هیپراسمولار (HHS) شرایطی هستند که در صورت بالا بودن خطرناک سطح قند خون ممکن است پیش بیایند. با DKA، مقدار زیادی ماده شیمیایی به نام کتون هم در خون خود دارید. با HHS، کتون بالایی ندارید، اما قند خون شما حتی از DKA بالاتر است.

علائم آن همان علائم قند خون بالا، مانند تکرر ادرار و تشنگی بیش از حد است و موارد زیر را هم در بر می گیرد:

 • کاهش وزن
 • ضعف
 • کم آبی بدن
 • نفس با بوی میوه
 • درد شکم
 • ضربان قلب سریع
 • فشار خون پایین
 • گیجی

علائم عوارض قلبی عروقی

دیابت خطر تشکیل پلاک در شریان ها را افزایش می دهد که به تصلب شراین معروف است. این پلاک می تواند باعث ایجاد لخته خون شده و جریان خون را مسدود می کند. با انسداد جریان خون به قلب یا مغز به طور ناگهانی حمله قلبی یا سکته مغزی رخ می دهند.

در مردان، علامت کلاسیک حمله قلبی، فشار یا احساس ناراحتی در مرکز قفسه سینه است که تا گردن، فک و بازو پیش می رود و اغلب همراه با تنگی نفس و احساس اضطراب است. با این حال، افراد مبتلا به دیابت ممکن است علائم حمله قلبی ظریف تری مانند سبکی سر، سرگیجه، حالت تهوع و خستگی داشته باشند که تشخیص این رویداد را دشوارتر می کند.

علائم سکته مغزی شامل موارد زیر است:

 • بی حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن
 • افتادگی سمت چپ یا راست صورت
 • مشکل در صحبت کردن
 • گیجی
 • مشکل در تعادل یا راه رفتن

حمله قلبی یا سکته مغزی می تواند در هر زمانی از دوران ابتلا به دیابت رخ دهد. با این حال، خطر عوارض با افزایش سن و مدت زمانی که شما با دیابت زندگی کرده اید افزایش می یابد. داشتن دیابت کنترل نشده و سایر عوامل خطر (ریسک فاکتور) مانند کلسترول بالا و فشار خون بالا خطر را بیشتر می کند.

چه زمانی با یک پزشک تماس بگیرید

در صورت بروز هر گونه علائم دیابت، از پزشک خود وقت بگیرید. از آنجایی که علائم دیابت شبیه علائم بسیاری از بیماری‌های دیگر است، پزشک به بهترین وجه می‌تواند علت زمینه‌ای را تعیین کند.

او ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح قند خون شما تجویز کنند. از قبل مشخص کنید که آیا باید در حالت ناشتا ویزیت شوید یا خیر. برای بسیاری از آزمایش‌های خون که قند خون را بررسی می‌کنند، لازم است که ناشتا باشید.

در صورتی که شاهد علائم عوارض شدید دیابت بودید، فوراً از پزشک کمک بگیرید. برای درمان شرایطی که زندگی را تهدید می کنند، مانند کتواسیدوز دیابتی زمان ضروری است.

سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

اگر علائم دیابت را دارید، سوالات زیر را در ویزیت خود بپرسید. اگرچه ممکن است برخی از علائم خاص خجالت‌آور به نظر برسند، اما پزشک شما تجربه مدیریت این علائم را دارد. همچنین، پزشکان باید اطلاعات سلامتی شما را محرمانه نگه دارند. برخی از سوالاتی که می توانید بپرسید:

 • آیا اختلال نعوظ من به دیابت یا بیماری دیگری مرتبط است؟
 • برای کمک به کنترل قند خون، چه سبک زندگی و درمان هایی را توصیه می کنید؟
 • آیا کنترل قند خون به بهبود علائم کمک می کند؟
 • برای جلوگیری از بدتر شدن علائم چه کنم؟

بررسی سریع

دیابت وضعیتی است که سطح قند خون شما را خیلی بالا می‌برد. دیابت نوع ۱ و نوع ۲ علائم مشابهی دارند. مردان و زنان ممکن است بسیاری از علائم مشابه را تجربه کنند، اما برخی از علائم دیابت ویژه مردان است.

اختلال نعوظ، تستوسترون پایین، مشکلات باروری، از دست دادن توده عضلانی و انحنای آلت تناسلی برخی از علائم احتمالی دیابت در مردان هستند. مردان همچنین ممکن است علائم کلاسیک اولیه دیابت مانند تکرر ادرار و تشنگی شدید، گرسنگی و خستگی را تجربه کنند.

منبع
health.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا