این میوه و سبزیجات در کاهش اسپرم مردان نقش دارند

سم پاشی میوه و سبزیجات باعث کاهش اسپرم مردان می شود و پژوهشگران توصیه هایی برای پیشگیری از آن دارند.

یک بررسی که به تازگی بر روی پژوهش های ۵۰ سال گذشته انجام شده، نشان داد که آفت کش هایی که در خانه، باغ و فضای سبز استفاده می شوند و روی میوه ها و سبزیجاتی که می خوریم اسپری می شوند، باعث می شوند که تعداد اسپرم مردان در سراسر جهان به شکل چشم گیری کاهش بیابند.

ملیسا پری، نویسنده ارشد این مطالعه، به سی ان ان گفت: «در طول ۵۰ سال، غلظت اسپرم در سراسر جهان حدود ۵۰٪ کاهش یافته است

پری گفت: «مقصر مشخص نیست. مطالعه ما ارتباطی قوی بین دو حشره کش رایج – ارگانوفسفات ها و متیل کاربامات ها – و کاهش غلظت اسپرم را نشان می دهد، هرچند احتمالا دلایل بسیار بیشتری وجود دارند.»

آفت کش های پرکاربرد

ارگانوفسفات ها یکی از پرمصرف ترین ترکیبات در جهان و جزء اصلی گاز اعصاب، علف کش ها، آفت کش ها و حشره کش ها هستند و همچنین برای ساخت پلاستیک و حلال نیز استفاده می شوند.

پری گفت: «این مواد به طور گسترده ای در کشاورزی و برای روی محصولاتی که ما می خوریم استفاده می شوند. ما از این ماده در کاربرد سازه در خانه ها و ساختمان ها، آپارتمان ها و همچنین برای نگهداری از چمن های تزئینی استفاده می کنیم. این مواد برای خرید توسط مصرف کنندگان در دسترس اند، بنابراین مشخص است که قرار گرفتن در معرض ارگانوفسفات نسبتاً گسترده است.»

متیل کاربامات ها از نظر ساختاری و عملکردی مشابه ارگانوفسفات ها هستند و با آسیب رساندن به مغز و سیستم عصبی حشرات، آنها را از بین می برند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، این مواد در ساختن حشره کش هایی به کار می روند که در «انواع محصولات کشاورزی، میوه و سبزیجات برای کنترل سوسک ها، کرم های محصول، کرم های لوله ای، شپشک ها و آفات مشابه» استفاده می شوند.

دکتر الکساندر پاستوزاک، استادیار جراحی و اورولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه یوتا در این باره گفت: «شواهد کافی وجود دارد که بگوییم بله، این نوع ترکیبات می توانند بر باروری در مردان تاثیر منفی بگذارند. در نهایت، تا زمانی که برای بچه دار شدن تلاش نکنید، تأثیر آن بر باروری واقعی را نمی دانید.»

تاثیر قابل توجه

این پژوهش که چهارشنبه در مجله چشم انداز سلامت محیطی منتشر شد ، مطالعاتی را که در سراسر جهان روی این دو ماده شیمیایی انجام شده بررسی کرد.

این مطالعه نشان داد مردانی که بیشتر در معرض این آفت کش ها قرار داشتند، مانند افرادی که در بخش کشاورزی کار می کنند، غلظت اسپرم شان به طور قابل توجهی کمتر از مردانی بود که کمترین تماس با ارگانوفسفات ها و متیل کاربامات ها را داشتند.

غلظت اسپرم معیاری برای اندازه گیری اسپرم در هر میلی لیتر منی است، در حالی که تعداد اسپرم به میلیون ها اسپرم در کل انزال اشاره دارد. به گفته متخصصان، تعداد اسپرم، در کنار تعداد کل اسپرم هایی که به صورت تدریجی در مایع منی شنا می کنند، معیارهای مهم تری برای باروری هستند.

مطالعات انجام شده بر روی حیوانات، چگونگی تأثیر این آفت کش ها بر اسپرم را روشن کرده است. به نظر می رسد آنها مستقیماً با هورمون های جنسی تداخل دارند، به سلول های بیضه آسیب می رسانند و انتقال دهنده های عصبی در مغز که بر تولید اسپرم تأثیر می گذارند را را تغییر می دهند.

پری گفت: «اسپرم نتیجه نهایی فوق العاده حساس در مورد سلامت کلی مردان است. اصلی ترین توصیه من این است که از حشره کش های موجود در محیط خود آگاه باشید و بدانید که دوری از حشره کش های غیرضروری چیز خوبی است، به خصوص اگر قصد دارید برای تشکیل خانواده برنامه ریزی کنید و می خواهید بچه دار شوید.»

عوامل دیگر موثر بر کاهش اسپرم

مسئله فقط آفت کش ها نیستند. محققان در حال بررسی نقش چاقی، رژیم غذایی نامناسب، بیماری های مزمن و قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند آلودگی، و سایر سموم بالقوه هستند. برخی حتی به تشعشعات ناشی از استفاده از تلفن همراه به عنوان یک دلیل بالقوه برای کاهش سریع تعداد اسپرم نگاه می کنند.

یک مطالعه تازه نشان داده است که مردان بین ۱۸ تا ۲۲ ساله که گفته اند بیش از ۲۰ بار در روز از تلفن همراه خود استفاده می کنند،  ۲۱ درصد بیشتر در معرض خطر کاهش تعداد اسپرم هستند. این مردان همچنین ۳۰ درصد بیشتر در معرض خطر غلظت کم اسپرم قرار دارند.

برای افزایش اسپرم چه باید کرد

وقتی از قرار گرفتن در معرض آفت کش ها در مواد غذایی صحبت می شود، مصرف کنندگان می توانند اقداماتی را انجام دهند. به گفته کارشناسان، انتخاب غذاهای ارگانیک راهی مطمئن برای این منظور است. غذاهای ارگانیک ارزش غذایی بیشتری ندارند، اما بیشتر آن ها کمتر در معرض آفت کش قرار داشته اند یا اصلا قرار نداشته اند.

الکسیس تمکین، سم شناس، به «سی ان ان» گفت که اگر غذای ارگانیک در دسترس نیست یا خیلی گران است، قطعا پوست کندن و شستشوی کامل با آب را توصیه می کنم. او اضافه کرد: «از مواد شوینده یا سایر موارد تبلیغاتی دوری کنید. شستشو با آب میزان آفت کش ها را کاهش می دهد.»

سازمان غذا و داروی آمریکا،  نکات دیگری را هم درباره شستشوی مواد غذایی توصیه می کند:

  • شستن دست ها با آب گرم و صابون به مدت ۲۰ ثانیه قبل و بعد از تهیه محصولات تازه.
  • محصول را قبل از پوست کندن بشویید، بنابراین آلودگی و باکتری از چاقو به میوه یا سبزی منتقل نمی شود.
  • استفاده از یک برس سبزیجات تمیز برای تمیز کردن محصولات سفت مانند سیب و صیفی جات.
  • خشک کردن محصول با یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی برای کاهش بیشتر باکتری های موجود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا