راهنمای کامل خرید پالتو مردانه بلند و کوتاه

قبل از خرید پالتو مردانه لازم است که درباره موارد استفاده مدل های مختلف و مشخصات آنها اطلاعات کافی داشته باشید.

هنگام خرید پالتو مردانه مناسب باید به نکات مختلفی توجه کرد. آنچه برای قدم زدن آخر هفته مناسب است، شاید برای یک قرار کاری رسمی خوب نباشد. پالتو از دیرباز یک لباس شیک و متمایز کننده بوده و همچنان این ویژگی را حفظ کرده است اما انتخاب اشتباه می تواند مزیت های آن را زیر سوال ببرد.

در این مطلب به مدل های مختلف پالتو می پردازیم، جنس های متداول و رنگ های مناسب را بررسی می کنیم، و نکاتی را می گوییم که حتما در خرید پالتو مردانه به کارتان می آید.

انواع پالتو مردانه

پالتو چسترفیلد (Chesterfield)

بهترین پالتوی تک سینه است. یکی از اولین کسانی که این پالتو را در لندن اواسط قرن نوزدهم به تن کرد، کُنت چسترفیلد بود. این پالتو جدید به دلیل نداشتن بریدگی افقی در خط کمر که مشخصه پالتوهای آن زمان بود، غوغا کرد. از آن زمان، پالتوی چسترفیلد عملاً به همان شکل باقی مانده است: دوخت نازک ظریف، روکش های اندازه متوسط؛ دو جیب افقی با قیطان و فلپ؛ یک جیب سینه در سمت چپ (اختیاری)؛ شکاف در پشت؛ ارتفاع تا روی زانو.

پالتوی چسترفیلد برای پوشیدن روی کت و شلوار یا لباس اداری مناسب است. معمولا با پارچه نرم و نفیس، اغلب از ترکیب پشم با کشمیر یا حتی کشمیر خالص و در رنگ های خاکستری سنتی یا آبی تیره تهیه می شود.

پ.ن: نسخه ای با جیب های مخفی هم هست که به پالتوی کاورت معروف است.


ترنچ کت (Trench)

بسیار سبک و بنابراین برای پوشیدن در پاییز مناسب تر است. ترنچ یک مدل سنتی و همیشگی است. این بارانی همه چیز تمام، در سال ۱۹۰۱ معرفی شد؛ زمانی که وزارت جنگ انگلیس به دنبال کتی مابین کت بارانی معمول و یک کت نظامی بود و آن را به شرکت باربِری سفارش داد. ترنچ در زبان انگلیسی به معنای سنگر است.

طرح آن در طول سالیان تکامل یافت و بیش از صد سال است که از فراز و فرود مدهای مختلف جان به در برده است. ترنچ کت به طور سنتی در رنگ بژ دوخته می شود و طراحی آن با موارد زیر مشخص می شود: بندهای روی شانه، دو ردیف دکمه روی سینه (دابل برست)، بند چانه، کمربند، یقه مثلثی که برای پوشش بهتر روی هم قرار می گیرند.

ترنچ کت یک لباس همه کاره است که برای موقعیت های رسمی و غیر رسمی مناسب است.


پالتو لودن (Loden)

لودن نام پارچه ای است که از گذشته در تیرول اتریش از پشم در هم تنیده و ضد آب ساخته می شود و با آن پالتوی معروف سبز تیره رنگ را درست می کنند. این نوع پالتوی سنتی که مختص دانشجویان، روشنفکران و طبقه متوسط ​​دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی است، با این ویژگی ها شناخته می شود: یقه پیراهنی، دکمه های چرمی بافته شده یا استخوانی، حلقه آستین پنهان شده با فلپ های های دوخته شده، یک چین بلند در پشت، جیب های اریب فلپ دار، نوارهای دکمه دار در سر آستین.

پالتوی لودن برای هر سنی راحت و مناسب است و بیشتر مورد پسند جوانان است. آن را می توانید در اوقات فراغت خود بپوشید.


پالتو ریفر (Peacoat)

این پالتو که به نام های ژاکت نخودی، ژاکت خلبانی و کت ریفر هم شناخته می شود، به اصطلاح کت سنگین ملوانی است. استفاده از آن از ابتدای قرن هفدهم و توسط ملوانان شمال اروپا و آمریکای شمالی در پارچه سنگین آبی رنگ آغاز شد.

طرح سنتی این پالتو این گونه است: یک دوخت دو سینه با شش دکمه بزرگ، پشت یقه بزرگ که باید با بند چانه بسته شود، جیب های عمودی برای گرم کردن دست ها، و ارتفاع طول تا باسن.

پالتوی ریفر یک پالتو مردانه کوتاه بسیار جذاب و غیررسمی است که برای هرجایی مناسب نیست.


پالتو اولستر (Ulster)

یک پالتوی ظریف ضروری برای زمستان که بیانگر توانایی یک خیاط است. نام آن برگرفته از استانی در شمال ایرلند است. یک نمونه با شخصیت قوی: پشت یقه بزرگ، هشت دکمه، آستین پیراهن شکل با کوک های دست دوز. جیب با فلپ، سرآستین پهن و برجسته، در پشت با پلیسه و شکاف، یک نیم کمربند زیبا، دکمه های بزرگ، و بلندی تا زیر زانو.

با این حساب، پالتوی اولستر یک پالتو مردانه خوش فرم و مهم، طراحی شده برای افراد عاشق ظرافت رسمی تر و مناسب برای همه برنامه های کاری است.


پالتو دوفل یا مونتگومری (Duffel coat or Montgomery)

یک لباس با شخصیت که توسط ملوانان بلژیکی طراحی شده و با استفاده از پارچه پشمی سنگین تولید شهر دوفل دوخته شده است. نیروی دریایی انگلیس به دلیل راحتی این پالتو، آن را برای نفراتش انتخاب کرد. پالتو دوفل به افتخار ژنرال انگلیسی «برنارد لاو مونتگومری»، قهرمان نبرد العلمین که همیشه آن را به تن داشت، به نام پالتوی مونتگومری نیز شناخته می شود. ویژگی های بارز این پالتو عبارتند از: یقه بلند با پوشش کامل گردن، دوخت روی سرسینه و شانه، دکمه استوانه ای، دو جیب بزرگ دوخته شده روی پالتو، آستر اغلب از تارتان، دوخت آزاد و راحت، و بلندی تا نیمه ران.

پالتویی با نشانه برجسته کژوال که به دلیل راحتی و قد و ویژگی های اسپرتش که ناشی از یقه خاص آن است، مورد توجه جوانان است.


بخوانید: ۱۰ روند در مد و استایل مردانه ۲۰۲۴


پارچه مناسب پالتو

پالتوهای مردانه در طیف گسترده ای از پارچه ها موجود هستند: از پارچه های ۱۰۰% طبیعی ، تک الیاف یا مخلوط تا پارچه های مصنوعی. به استثنای الیاف با فناوری پیشرفته که حاوی پلی اورتان هستند، باید دنبال پارچه های طبیعی تر باشید که با الیاف حیوانی مانند پشم یا کشمیر ساخته می شوند.

طرح های مختلف پارچه پالتو مردانه
طرح های مختلف پارچه پالتو مردانه

پشم

پشم نه تنها به دلیل گرم و بادوام بودن، بلکه به دلیل ماندگاری طولانی تر، انتخاب بسیار خوبی است. پشم همیشه کلاسیک ترین گزین بوده و برای هر شخصیت و هر شرایطی مناسب است.

کشمیر

اگر می خواهید کمی بیشتر روی پالتوی سفارشی خود سرمایه گذاری کنید، کشمیر یک جایگزین عالی است. به طور کلی گرم تر، نرم تر و درخشان تر از پشم است و ظرافت بی انتها و راحتی لازم را تضمین می کند.

پارچه ترکیبی

کارخانه های بافندگی مدرن برای برآورده کردن انواع نیازها، طیف گسترده ای از ترکیبات را ارائه می دهند و الیاف کلاسیک را با الیاف کمتر شناخته شده مانند کشگورا، آلپاکا، آنگورا و لاما ترکیب می کنند. نتیجه نهایی پارچه های نرم و گرم با خواص کاربردی بی پایان است.

رنگ مناسب پالتو مردانه

بیشترین رنگ مورد استفاده در پالتو مردانه، همان رنگ های تیره کت و شلواری است. از رسمی ترین مشکی ها گرفته تا رنگ های خاکستری کلاسیک و سرمه ای. این سه رنگ به قواعد رسمی بودن احترام می گذارند، به راحتی با لباس های دیگر ست می شوند و با طیف وسیعی از زمینه ها سازگارند.

رنگ های مختلف پالتو
رنگ های مختلف پالتو

مشکی

پالتوی مشکی استایلی کلاسیک دارد و بارها و بارها قابل استفاده است. یکی از ملزومات واقعی در کمد لباس هر مردی است. پالتو مردانه مشکی با سه دکمه، جیب های اریب و تک شکاف پشتی مناسب مجالس رسمی تر است.

خاکستری

رنگی سنتی و همه کاره، جایگزینی عالی برای آبی همیشگی. یک پالتو مردانه خاکستری همیشه یک سرمایه گذاری خوب حساب می شود. مدل دو سینه را با یقه نوک تیز، جیب روی سینه، جیب های بغل فلپ دار، و کمربند ثابت پشت آن امتحان کنید.

سرمه ای

این پالتو برای کسانی مناسب است که دنبال یک پالتو زمستانی ماندگاراند که هرگز از مد نمی افتد. پلتوی سرمه ای انتخاب مورد علاقه مردان در سراسر جهان است که هم برای کار و هم برای اوقات فراغت مناسب است. حتی در این مورد نیز طرح های بسیار کلاسیک کاربردی تر است: سبک کلاسیک سه دکمه ای تک سینه با جیب های مورب و یک شکاف در پشت آن.

شتری

پالتو مردانه شتری ترکیبی استثنایی از پیچیدگی، ظرافت گذشته و تنوع طلبی معاصر است. با این حال، همه گزینه های موجود در بازار نمی توانند جذابیت آن را به خوبی نشان دهند. برای دستیابی به ترکیب ایده آل، این سه عنصر باید به شکلی ماهرانه کنار هم قرار بگیرند: کیفیت مواد اولیه، رنگ روشن و توجه دقیق به جزئیات. در این مورد هم مدل دو سینه با یقه برگردان، یک جیب سینه، جیب های فلپ دار و یک کمربند در پشت آن ضروری است.

سایز مناسب پالتو مردانه

بلندی و کوتاهی

به طور کلی، پالتو مردانه در دو قد موجود است: قد کامل و سه ربع. به عنوان یک قاعده کلی، یک پالتوی بلند مردانه، سه چهارم قد فردی که آن را می پوشد می پوشاند و به مردانگی، جدیت و قابل اطمینان بودن او می افزاید.

این نوع پالتو اغلب توسط مردانی که سبک کلاسیک، سنتی و رسمی تر را دوست دارند و مردان خیلی بلند قد انتخاب می شود، زیرا از نظر بصری، بلندی پالتو «بلندی بیش از حد» قد را جبران می کند. پالتو کوتاه مردانه (به نام سه ربع) با قدی که بین زانو تا جیب شلوار در نوسان است، معمولاً توسط مردان جوان تر انتخاب می شود که به ظاهری پویاتر و کمتر رسمی علاقه دارند.

تنگی و گشادی

مانند انتخاب کت و شلوار، تناسب پالتوی ظریف مردانه، یک ویژگی ضروری است. بسته به اولویت ها، می توانید تصمیم بگیرید که آیا پالتویی تنگ تر که از خط بدن پیروی می کند می خواهید، یا مدلی که به شما اجازه می دهد کمی آزادتر حرکت کنید. جدای از آن، مهم است که طول آستین، پهنای سینه و قد جیب ها با سایز شما هماهنگ باشد.


بخوانید: ۱۰ نکته برای یک تیپ مردانه شیک در سال ۲۰۲۴


استایل های پالتو مردانه

معضل اصلی در مورد سبک و استایل همیشه یکی است: پالتو تک سینه بهتر است یا پالتو دو سینه؟

دو سینه

اگر پالتوی دو سینه را انتخاب کردید، در اوج کلاس و استایل قرار دارید. این مدل کلاسیک ترین پالتو است و هر چیزی که با آن بپوشید را باکلاس تر می کند. به خاطر یقه های پهن تر و دو ستون دکمه که معمولاً در مجموع شش دکمه است، شهرت دارد. اولین چیزی که همیشه باید در نظر داشته باشید این است که این پالتو همیشه طوری طراحی شده که دکمه های بالایی را ببندید و دکمه پایینی را باز بگذارید، درست مانند کت و شلوارهای دو سینه.

برای افزودن به وجهه این پالتو لازم نیست کاری بکنید چون که خودش کار خودش را کرده است. کت و شلوارتان را زیر آن بپوشید و اکسسوری هایتان را اضافه کنید. برخی از این پالتوها دارای جیب سینه هستند و اگر نسبت به آن حساسید، می توانید یک پوشت یا دستمال جیبی درون آن قرار دهید.

اگر دنبال استایلی غیررسمی هستید، سراغ این مدل پالتو مردانه نروید. پالتو ریفر مدل غیر رسمی تری است، اما اگر واقعاً می خواهید پالتوی دو سینه بپوشید، پوشیدن آن را با چیزی غیر رسمی تر از شلوار مجلسی و بستن دکمه های پالتو توصیه نمی کنیم.

تک سینه

اگر یک پالتو تک سینه را انتخاب کرده اید، می توانید آن را هم روی رسمی ترین کت و شلوار خود بپوشید هم با یک سبک غیررسمی تر ست کنید. البته اگر دنبال یک استایل خیلی کژوال هستید، این پالتو گزینه خوبی نیست. یک پالتو تک سینه، با ردیف تکی دکمه های وسط و یقه ای معمولا باریک تر شناخته می شود.

برای تیپ رسمی تر، مطمئن شوید که دکمه های جلو را بسته اید و آن را با شال، دستکش و کلاه مردانه مناسب ست کنید تا یک تیپ کامل داشته باشید.

برای تیپ غیررسمی، دکمه ها را باز بگذرید و آن را با یک ژاکت مردانه و شلوار جین ست کنید. اگر شال گردن می اندازید، به جای گره زدن آن، اجازه دهید که آزادانه روی پالتو قرار بگیرد.

نکات پایانی در پوشیدن پالتو

چند نکته وجود دارد که باید در پوشیدن پالتو مردانه رعایت کنید. برای شروع، همیشه در نظر داشته باشید که این لباس همیشه روی لباس های دیگر پوشیده می شود و نباید چیزی روی آن بپوشید. پالتوها ضخیم تر و سنگین تر از لباس های دیگر هستند و اگر کت یا کاپشن دیگری روی آن بپوشید، بدشکل و پف کرده خواهد شد.

از آنجا که پالتوها معمولاً از پشم ساخته می شوند، می توانند پرز را جذب کنند. خبر خوب این که پرز به پالتوی شما آسیب نمی رساند، با وجود این، می تواند ظاهری آشفته ایجاد کند و از زیبایی پالتو بکاهد. اگر روی پالتوی خود پرز می بینید، می توانید آن را با استفاده از غلتک پرزگیر بردارید.

فراموش نکنید که پیراهن و شلوار مناسب با پالتوی خود بپوشید. پیراهن و شلواری را انتخاب کنید که مکمل رنگ پالتو باشد. البته این بدان معنا نیست که دقیقاً هم رنگ باشند و انتخاب پیراهن و شلوار با رنگ کاملاً متفاوت هم بدون اشکال است. با وجود این، پالتوی شما باید مکمل آنها باشد و رنگ های متضاد نباشند.

ممکن است بخواهید پالتوی خود را با اکسسوری ها همراه کنید. به عنوان مثال، در فصل زمستان، می توانید شال گردن را اضافه کنید که خودش یک عنصر بصری جدید به لباس شما اضافه می کند و در عین حال به پوشاندن گردن شما کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا