کالابرگ الکترونیک: کدام کالا را از کجا بخریم؟

با اجرای مرحله جدید کالابرگ الکترونیک که از دیروز آغاز شد، ۳دهک پایین درآمدی درصورت اختصاص ۵۰درصد یارانه نقدی خود به خرید در طرح کالابرگ الکترونیک، مشمول جبران هزینه‌های تحمیل تورم به کالا‌های اساسی خواهند شد و کالا‌های مورد نظر را به قیمت اردیبهشت۱۴۰۱ خریداری خواهند کرد.

طرح کالابرگ الکترونیک به‌تدریج در حال پوست‌اندازی است و ضمن رفع ایرادات احتمالی، مسیر بهره‌مندی جامعه یارانه‌بگیران از مشوق‌های این طرح تسهیل می‌شود.در فاز دوم اجرای این طرح که از ۲۹خردادماه اجرایی شد، خانوار‌های دهک اول، دوم و سوم درصورت استفاده از ۸۰درصد یارانه ۴۰۰هزارتومانی خود در شبکه کالابرگ، مشمول یارانه تشویق به‌میزان ۲۰درصد می‌شدند.

حالا، در مرحله جدید که از دیروز آغاز شده، شرایط بهره‌مندی از یارانه تشویق در شبکه کالابرگ تسهیل شده و در ادامه قرار است سایر خانوار‌های یارانه‌بگیر نیز مشمول این مشوق‌ها شوند.

استمرار حمایت از ۳دهک کم‌درآمد

در مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک، خانوار‌های یارانه بگیر در دهک‌های اول تا سوم درصورت اختصاص ۵۰درصد از اعتبار یارانه خود به خرید کالا‌های اساسی در شبکه ملی کالابرگ الکترونیک، شامل افزایش اعتبار بدون سقف برای جبران تورم کالا‌های اساسی در زمان خرید نسبت به اردیبهشت۱۴۰۱ خواهند شد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دیروز از اجرای مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک خبر داد و اظهار کرد: با اجرای مرحله جدید از طرح کالابرگ، خانوار‌هایی که در دهک‌های اول تا سوم قرار دارند و یارانه ۴۰۰هزارتومانی دریافت می‌کنند، درصورت خرید ۲۰۰هزار تومان از اعتبار یارانه ۴۰۰هزارتومانی، معادل ۵۰درصد افزایش اعتبار براساس میزان تورم کالا‌های اساسی دریافت می‌کنند.

علیرضا عسگریان با اشاره به اینکه جامعه هدف این طرح خانوار‌های ۳دهک اول با جمعیت ۲۹میلیون نفر هستند، به ایرنا گفت: مشمولان یارانه در این ۳دهک برای بهره‌مندی از یارانه تشویقی باید حداقل ۲۰۰هزار تومان از یارانه ۴۰۰هزارتومانی خود را به خرید کالا‌های موجود در سبد کالابرگ اختصاص دهند.

در این سبد ۱۱قلم کالای اساسی اعم از شیر کم‌چرب بطری، پنیر، تخم‌مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات، قندوشکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله وجود دارد و متقاضیان برای انتخاب برند کالا یا تعداد خرید از هر قلم کالا مختار هستند.

به‌گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، قیمت خرید این کالا‌ها برای متقاضی، براساس قیمت سال۱۴۰۱ است و در مرحله جدید، تورم ایجاد شده در زمان خرید نسبت به اردیبهشت۱۴۰۱ توسط کالابرگ الکترونیک جبران می‌شود.

کالا‌های مشمول کالابرگ را از کجا بخریم؟

براساس آخرین آمار‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۹۰هزار فروشگاه در اجرای طرح کالابرگ الکترونیک مشارکت دارند و خانوار‌ها می‌توانند با نصب اپلیکیشن شبکه ملی اعتبار «شما» به آدرس https://shoma.sfara.ir از فروشگاه‌های اطراف محل زندگی خود اطلاع پیدا کرده و با مراجعه حضوری، خرید‌های خود را انجام دهند. وضعیت اعتباری خانوارها، تراکنش‌های انجام شده و مانده اعتبار خانوار‌ها نیز از طریق همین اپلیکیشن قابل مشاهده است. همچنین همه خانوار‌های مشمول طرح می‌توانند با شماره‌گیری # ۱۴۶۳*۵۰۰* از باقیمانده اعتبار خود مطلع شوند.

معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هدف از اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک و افزایش اعتبار یارانه‌ای را حمایت دولت از خانوار‌های کم‌درآمد اعلام کرد و گفت: با این طرح، دولت افزایش قیمت‌ها را پوشش می‌دهد و درصورتی‌که آن ۱۱قلم کالا‌ها افزایش قیمت داشته باشد، دولت آن را جبران و از محل طرح یارانه کالابرگ پرداخت می‌کند. عسگریان تأکید کرد: در ماه‌های آینده دهک‌های دیگر هم مشمول طرح کالابرگ الکترونیک خواهند شد.

کالابرگ یا یارانه، اختیاری است

در طرح ملی کالابرگ الکترونیک، همه خانوار‌های یارانه بگیر اختیار دارند طبق روال قبل یارانه نقدی خود را در بیستم هرماه دریافت کنند یا یک‌ماه زودتر از واریز یارانه نقدی، از اعتبار یارانه خود که معادل یارانه نقدی آنهاست استفاده کرده و ۱۱قلم کالای اساسی شامل شیر کم‌چرب بطری، پنیر، گوشت مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات، قندوشکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله، یا هرکدام از آن‌ها را به هر حجمی که تمایل داشتند، از فروشگاه‌های طرف قرارداد خریداری کنند.

با این حساب، انتخاب میان یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیک برای همه مشمولان یارانه نقدی کاملاً اختیاری است و حتی کسانی که از طرح کالابرگ استفاده می‌کنند نیز هر میزان از یارانه نقدی که در طرح کالابرگ استفاده نشود را طبق روال سابق در بیستم هرماه به‌صورت واریز به‌حساب سرپرست خانوار، دریافت خواهند کرد؛ اما آن دسته از افرادی که خواهان دریافت یارانه تشویقی هستند، باید حداقل ۵۰درصد یارانه نقدی خود را به خرید کالا در شبکه ملی کالابرگ اختصاص دهند که در این صورت به‌میزان تورم کالا‌های اساسی خریداری شده در زمان خرید نسبت به اردیبهشت۱۴۰۱ مشمول یارانه تشویقی خواهند شد و درحقیقت سهمیه کالا‌های موردنیاز خود را به قیمت شهریور۱۴۰۱ خریداری خواهند کرد.

همشهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا